Nawet efektywnie działająca metoda ogrzewania będzie nieskuteczna, gdy dom nie zostanie odpowiednio zaizolowany. Ciepło będzie uciekać. Ogromne straty są wynikiem niedostatecznie ocieplonego strychu. Dlatego sprawy ocieplenia nie należy umniejszać. Sposób termoizolacji domu ma znaczenie. Stosowane są różne materiały: najbardziej rozprzestrzeniony styropian czy ciesząca się coraz większą popularnością pianka poliuretanowa, określana dla ułatwienia pianką PUR.
Najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do izolacji domów jest styropian. Ma on wiele plusów:jest łatwy w montaży. Jednak nie nie jest polecany do izolacji tych elementów domu, które są łatwopalne – tyczy się to przede wszystkim elementów drewnianych. Opcją jest wełna izolacyjna. Jest ona bardziej kosztownym rozwiązaniem, ale za to cenionym wśród specjalistów trudniących się izolacją. Wełna jest ognioodporna, idealnie izoluje przed hałasem. Ocieplanie wełną wymaga jednak lepszej konstrukcji dachu, gdyż wełna sporo waży. Wełnę powinno się chronić przed nasiąkaniem przez wykorzystanie folii chroniących. Nie są to wszystkie możliwości termoizolacji domu. Z roku na rok, coraz większą popularnością cieszy się pianka poliuretanowa. Sprawdzi się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.
Poliuretan dostępny jest w wielu wersjach. Produkuje się z niego płyty, otuliny ale także piankę. Piankę tworzą dwa składniki:utwardzacz, jakim jest izocyjanian i poliol. Związki te podgrzewa się i później poprzez zwiększenie ciśnienia powstaje pianka, którą stosuje się do termoizolacji. Natryskiwana pianka powiększa objętość i momentalnie zastyga. Dzięki temu tworzy się jednorodna powłoka, która dokładnie wypełnia wszystkie szczeliny. Pianka idealnie trzyma się prawie każdego podłoża. Dodatkowe umocnienia są całkowicie niepotrzebne. Natryskiwanie trwa bardzo krótko, już w kilka godzin można ocieplić nawet całą więźbę dachową.
Piankę dzieli się ze względu na różnice w strukturze. Wyróżnia się otwarto i zamknięto komórkową. Ta ostatnia stworzona została do zabezpieczenia budynków z zewnątrz. Oprócz ochrony przed stratą ciepła stanowi także idealnym materiałem hydroizolacyjny, dlatego stosowana jest do ocieplania fundamentów. Oczywiście można ją zastosować także wewnątrz budynku. Pianka PUR tego typu niewiele waży. Dodatkowo pianka otwarto komórkowa pianka PUR na porowata strukturę, sprawia to, znacząco ułatwia to wentylację. Wykorzystuje się ją do ocieplania wnętrz.
Pianka PUR jest bardzo uniwersalna. Można nią zaizolować zarówno zewnętrze części budynku, jak i poddasza, ścianki działowe i posadzki. Używana jest jako produkt chroniący przed utratą ciepła w budynkach przeznaczonych dla pojedynczych rodzin i dla większych społeczności, budynkach przemysłowych. Ocieplenie z poliuretanu nie stanowi zagrożenia dla alergików. Warstwa pianki nie pyli się, dlatego nie jest niebezpieczna nawet dla wrażliwych osób. Pianka PUR nie ma w składzie toksycznych substancji, nie oddziałuje negatywnie na środowisko. Pianka PUR doskonale zabezpiecza przed utrata ciepła, przez co jest doceniana przez architektów zajmujących się pasywnym budownictwem. Następną zaletą jest odporność na wilgoć. Pianka poliuretanowa nie jest podatna na odkształcenia powstałe na skutek narażenia warstwy na wilgoć. Ocieplenie tego typu nie wymaga dodatkowego umocnienia warstwy izolującej, ponieważ bardzo dobrze przylega do drewna, betonu czy papy. Fachowcy od ocieplania domu wiedzą jak dużym problemem są mostki termiczne. Przez nie ucieka więcej ciepła. Zastosowanie ocieplenia metodą natryskową minimalizuje ten problem. Poliuretan tworzy jednolitą powłokę przez co nie trzeba łączyć kolejnych warstw. Daje to możliwość zaizolowania nawet niestandardowej więźby dachowej i to w błyskawicznym czasie. Konfrontując, ocieplenie z waty wymaga wielu godzin pracy kilku fachowców.
Właściwa izolacja budynku to wydatek który trzeba przemyśleć i odpowiednio zaplanować. Przemyśleć trzeba pozytywne i negatywna strony każdej z metod. Dotychczas stosowane materiały stosowane do termoizolacji od kilku lat mają groźnego rywala jakim jest pianka poliuretanowa. Pianka poliuretanowa zyskuje w oczach fachowców, zauważają oni jej uniwersalność. Znacząca zaletą jest także niewielki czas potrzebny na ocieplenie. Pianka poliuretanowa sprawdza się zarówno w domach jedno lub wielorodzinnych, ale też jako ocieplenie budynków wykorzystywanych do chowu zwierząt.