Stomatologia estetyczna Toruń -zabiegi DSD implanty wybielanie zębów
Jakie nowoczesne zabiegi oferuje stomatologia estetyczna
29 sierpnia, 2020
Piwo kraftowe - Maszyny rozlewnicze do piwa - minibrowary
Piwo z minibrowaru – jak warzyć piwo
30 sierpnia, 2020

Nawierzchnia na podjazd – co oprócz kostki

kostka brukowa toruń - układanie i cennik

Nawierzchnia na podjazd – która najlepsza?

Fundamentem dobrze wykonanego podjazdu pod dom jest wytrzymałe wykończenie, które sprawdzi się przez lata. Obciążenie wywołane stałym użytkiem wymaga od nawierzchni, by była trwała i nie zepsuła się zbyt szybko. Aby powstał trwały podjazd potrzeba nie tylko odpowiedniego przystosowania w postaci podbudowy, by uniknąć zapadania się, ale również najwyższej jakości materiałów do wykonania podjazdu. Wśród zwykle wybieranej nawierzchni podjazdu wyróżniamy te, ułożone z kamienia, kostki brukowej oraz z betonu dekoracyjnego. Która nawierzchnia na podjazd będzie najlepsza? Każdy z materiał ma swoje wady i zalety, więc przed wyborem warto zorientować się w ich właściwościach.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to ciągle jeden z popularniejszych i niekosztownych materiałów, z jakich rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Swoją popularność zdobyła nie tylko dzięki niskiej cenie, ale także wielobarwnością i dostępnością, a także wielokształtnością. Ze względu na te cechy możemy stworzyć estetyczny podjazd, jaki stanie się zarówno funkcjonalny, jak i ładny. Dostosowanie kształtu bardzo ułatwia nałożenie kostki według wyznaczonego terenu. Z kolei całkowita dostępność we właściwie każdym sklepie prowadzącym sprzedaż produktów budowlanych sprawia, że nie trzeba przejmować się dostawami lub dodatkowym kupnem, w momencie, gdyby konieczne było dokupienie kostek. Koszt kostki brukowej również można dostosować do swojego portfela ze względu na znaczną ilość wzorów. Od strony technicznej kostka brukowa jest niezwykle wytrzymała na warunki atmosferyczne, skoki temperatury i wysoki nacisk pojazdów, a do tego jest prosta w myciu.

Warto jednak zauważyć, że nawierzchnia z kostki brukowej ma też swoje minusy. Kluczową niekorzyść wynika z pogody. Ze względu na opady lub nadmierne działanie słońca kostka brukowa może z wiekiem zmieniac kolor, co sprawia, że gubi swoją estetykę. Zdarza się też niekiedy tak, że niektóre rośliny jak porosty i chwasty wybijają się między szczelinami i wyrastają, negatywnie oddziałując na estetykę podjazdu z kostki brukowej, a usuwanie ich może pochłaniać sporo czasu. Ponadto, żeby podjazd z kostki brukowej sprawdzał się musi zostać ułożony we właściwy sposób, co z reguły wpływa na koszt zatrudnienia do tego profesjonalistów.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Wykończenie podjazdu z kamienia przyciąga do siebie przede wszystkim wytrzymałością. Raz wykonany podjazd z kamienia pozostanie na swoim miejscu przez wiele lat. Ponadto zawdzięczając to zwyczajnym kolorom kamienia, wykonany z niego podjazd nabierze swoistego wyglądu, jaki w interesujący sposób podkreśli wygląd samego domu i ogrodu. Zwykle podjazdy z kamienia są traktowane jako bardzo eleganckie. Istotnym elementem jest też naturalność kamienia. Dzięki swoim właściwościom świetnie przepuszcza wodę. W ten sposób zyskujemy dodatkową korzyść, tj. brak odkładającej się na powierzchni podjazdu wody.

Decydując się na podjazd z kamienia, lepiej wiedzieć, że znaczącą rolę utrzymuje tutaj rozmieszczenie, by podjazd stał się trwały i by spełniał swoje funkcje przez wiele lat. Trzeba unikać pozostawiania obszernych dziur między nimi, z uwag na to należy rozmieścić je jak najbliżej jeden przy drugim, a szczeliny uzupełnić mieszanką cementu i piasku. Niedpowiednio ułożony kamień nie zachowa swojej funkcji odprowadzania wody, co prowadzi do tworzenia się zastoin. Oprócz tego normalna nierówność kamienia sprawia, że trudno czyścić taki podjazd, a zimą ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Dekoracyjny beton tworzymy dzięki odciskaniu (stemplowaniu) go przy zastosowaniu stempli oraz form. W ten sposób możemy osiągnąć ładne kształty i wzory, a także specjalne faktury, które łatwo możemy dopasować do charakteru domu czy ogrodu. Stworzenie nawierzchni z betonu dekoracyjnego daje możliwość stworzenia bardzo estetycznego podjazdu. Warto dodać, że obecne sposoby produkcji pozwalają też na nadanie koloru betonu. Powdstawową zaletą betonu dekoracyjnego jest jego trwałość oraz odporność na niszczenie oraz warunki pogodowe. Łatwo utrzymać go w porządku, jednak w po zastosowaniu dekoracji, konieczna będzie pielęgnacja, by beton nie tracił dobrego wyglądu.

Kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny – co wybrać??

Tak samo kamień, kostka brukowa oraz beton mają swoje wady i zalety. Decydując o zakupie materiału powinniśmy kierować się w głównej mierze wytrzymałością, funkcjonalnością oraz estetyką. Sądząc po tym, na na jaki z tych elementów patrzymy najbardziej, od tego powinniśmy uzależnić swój wybór. Zachowanie czystości jest ważne, dlatego kamień może nie sprawdzić się u osób, dla których liczy się łatwość mycia. Z kolei jeśli skupiamy się na estetyce, kostka brukowa i beton dekoracyjny okażą się mniej dobrym wyborem. Aby nawierzchnia podjazdu wyglądała bardzo dobrze, trzeba jednak pamiętać o właściwym przygotowaniu, ponieważ bez niego żaden nateriał nie spełni swojej roli w stu procentach.

www.kostka-brukowa-torun.pl

Strona używa cookies
Ok