Torebki filcowe Torby z filcu Torby na zakupy filcowe Torebki miejskie z filcu
Modny dodatek torba filcowa
31 stycznia, 2017
Portal akwarystyczny Zakładanie akwarium morskiego Wiadomości akwarystyczne
Tematyka akwarystyczna serwisy
4 lutego, 2017

Narzędzia diamentowe Midan

Obecnie właściwie którakolwiek firma zajmująca się budową dróg, czerpie z ultranowoczesnych narzędzi diamentowych. Wykorzystuje się je do obcinania przeróżnego typu materiałów, m in. cementu, żelbetonu, glazury, żeliwa bądź granitu. Pierwotnie do pozyskiwania wykorzystywano spoiwa opierających się na żywicy, lecz nie były one na tyle silne, by stale je stosować. Wiertła, tarcze, talerze do szlifierek albo frezy do przecinarek wytworzone są z jednego z rodzajów stali albo stopienia metali alkaicznych, skandu, glinu itp. oraz zasypane określoną diamentową warstewką. Jest ona moczona w metalicznym spojeniu. Diamentowe cząsteczki są tak ułożone, ażeby ulepszać pracę całego urządzenia. Krótko mówiąc: są wrzucone w dobrym kierunku (zależnym od rodzaju narzędzi).

Na czym opiera się technologia przyrządów diamentowych?

Urządzenia diamentowe są używane podczas pracy długotrwałej i pomagają w wybitnie ekstremalnych warunkach. Znakomicie zdają egzamin nie tylko podczas wszechstronnych prac na placu budowy, lecz też w punktach kamieniarskich lub w zakresie robót drogowych. Rozdrabnianie wyjątkowo ciężkich tworzyw domaga się zazwyczaj działalności „na mokro”. Oznacza to, że w trakcie cięcia stosuje się płyn, np. wodę albo substancję smarująco – ochładzającą. Trzeba to robić, by schładzać warstwę tarczy oraz wypłukiwać osad. Jeśli praktycznie w ogóle nie ma sposobności wsadzenia w miejsce rozcinania „ochładzacza”, wówczas akcja zachodzi „na sucho”. Ostrza z pokrywą diamentową wykonywane są powszechnie w dwóch odmianach: do rozcinania „na mokro” i do działalności „na sucho”. Te do wycinania „na mokro” mamy szansę użytkować tylko do wycinania „na mokro”. Z kolei te do cięcia „na sucho” możemy używać zarówno do przecinania „na sucho” jak i „na mokro”. Urządzenia z diamentową osłonką są tak wykonane, ażeby mogły funkcjonować w rzeczywiście ciężkich okolicznościach oraz osiągać maksymalną głębokość rozcięcia. Na przykład postępując z tarczami diamentowymi „na sucho” należy każdorazowo je chłodzić, bo wyjątkowo szybko się zepsują. Najczęściej realizuje się tę czynność po dwóch minutach rozcinania.

Typy narzędzi z warstwą diamentową

Urządzenia z warstwą diamentową rozdziela się biorąc pod uwagę ich zastosowanie. Innymi słowy: trzeba uwzględnić to, w jakiej sytuacji będą użytkowane. Generalnie możemy odróżnić kolejne kategorie: tarcze do przecinania, talerze polerujące, wiertła koronowe, frezy do przecinarek i wiertnice. Jeżeli chodzi o tarcze tnące, wówczas mamy tutaj tarcze tnące do granitu, tarcze do gipsu, tarcze trex, tarcze do „młodego” cementu, tarcze do przecinania do gresu czy tarcze tnące do silikatu. Są powszechnie użytkowane w przecinarkach drogowych, manualnych lub bruzdownicach. Nadają się do dzielenia kostki ulicznej i betonu. Świdry koronowe są zróżnicowane ze względu na rodzaj zamocowania, wariant modułu i styl pracy. W trakcie prac „na budowie” dostosowuje się je do wbijania się w gips, cement zbrojony, żelbet bądź glazurę. W przypadku wierteł do gresu (oraz dowolnych kolejnych wierteł) wypada zwracać uwagę na tzw. „ścieranie boczne”, czyli pomniejszanie się segmentu. Kiedy drążymy w solidnym gresie, drobiny diamentowe znajdujące się na wiertle, ścierają surowiec. Zdrapuje się także złącze (jest szczególnie plastyczne, aż w końcu ześlizguje się po płytkach ceramicznych). Po jakimś czasie na warstwie niestety nie ma już jakichkolwiek diamentowych „okruszyn”, urządzenie jest – mówiąc językiem potocznym – „tępe” i nie nadaje się do przecinania. Stąd tak znaczące jest wychładzanie, które chroni przybory diamentowe przed nazbyt intensywną eksploatacją.

W jaki sposób poprawnie posługiwać się narzędziami diamentowymi?

Istnieje trochę reguł, do których należy się stosować w czasie używania któregokolwiek przyrządu diamentowego. Wcale nie chodzi tutaj raptem o schładzanie w optymalnym momencie oraz dopasowanie urządzenia do typu czynności i wariantu ciętego surowca. Wycinanie gipsu, materiałów abrazyjnych albo innego budulca zawsze musi zaczynać się delikatnie. Nie powinno się w żadnym przypadku wyzwalać ponadplanowego nacisku na narzędzie. Rozdrabnianie powinno mieć miejsce w położeniu prostym, co znaczy, że jakiekolwiek odkształcanie tarczy może jedynie doprowadzić do jej zepsucia. Nie wolno również naruszać właściwych paramentów tarczy, przykładowo głębi przecinania. Tarczę zawsze nasuwa się na wrzeciono w taki sposób, iż tor jego przebiegu nakłada się z owym ulokowanym na warstwie tarczy. Przenigdy odwrotnie! Tarczy diamentowych w żadnym przypadku nie możemy używać do wygładzania. Do niniejszego celu przeznaczone są talerze do szlifierek. Jeżeli wcale nie będziemy stosować się do owych wskazówek, człony mocniej się wyczerpią albo zepsują. Do źródeł przyspieszonej eksploatacji można zaklasyfikować m.in. przegrzanie modułów, nadmiernie intensywne pocieranie o materiał, odpadnięcie modułu. Jeżeli chcesz wiedzieć dużo więcej o narzędziach diamentowych, kliknij w niniejszy link – Wiertła do gresu

Strona używa cookies
Ok