dj wesele warszawa
Jak znaleźć dobrego DJ-a w Warszawie?
29 grudnia, 2016
Kantech
Technologie teleinformatyczne w bezpieczeństwie: kamery Illustra, Zettler MZX, Zettler ZX
1 stycznia, 2017

Pneumatyka to dziedzina nauki polegająca na opracowywaniu i zastosowaniu sprzętów, których funkcjonowanie w znacznej mierze opiera się na energii produkowanej poprzez sprężone powietrze. Jest to jeden z najczęściej używanych źródeł energii. Ma ono zastosowanie między innymi w przemyśle, budownictwie czy mechanice samochodowej.

Jednak nie jest metoda dostępna jedynie dla rozbudowanych zakładów produkcyjnych, gdzie wykorzystuje się ogromne maszyny do seryjnej produkcji. Narzędzia pneumatyczne są w sprzedaży, na rynku można znaleźć na przykład wkrętarki pneumatyczne, nitownice, klucze pneumatyczne, i ubijarki do betonu.

Dlaczego narzędzia pneumatyczne są lepsze?

To, co daje narzędziom pneumatycznym wielką przewagę nad pozostałymi urządzeniami, jest fakt, że mają one zdecydowanie większą siłę, którą można zmieniać i dopasować do wykonywanej w danym momencie pracy.

Narzędzia pneumatyczne nie posiadają komponentów elektrycznych (w tym także silnika), co powoduje, że są bezpieczniejsze zwłaszcza jeśli idzie o ich zastosowanie w pomieszczeniach, gdzie zachodzi większe niebezpieczeństwo pojawienia się ognia (jak ma to miejsce w zakładach samochodowych, zakładach lakierniczych czy zakładach stolarskich). Co więcej – ze względu na brak podzespołów elektrycznych, urządzenia pneumatyczne nie przegrzewają się podczas długotrwałego użytkowania.

Biorąc pod uwagę fakt, że urządzenia pneumatyczne są napędzane sprężonym powietrzem, ich ciężar w porównaniu z narzędziami elektrycznymi jest prawie o 50 procent mniejsza. Jest to ważne tym bardziej w czasie pracy na cały etat, kiedy to długotrwałe sterowanie ciężkim urządzeniem ma możliwość źle odbić się na samopoczuciu.

Narzędzia pneumatyczne mają mniejszą wagę ale również są mniejsze, co sprawia, że można o wiele prościej nimi poruszać, szczególnie w trudno dostępnych miejscach. Narzędzia pneumatyczne solidnej marki, takiej jak Chicago Pneumatic (określane także narzędziami CP), są tak skonstruowane, by ich kształt był dopasowany do dłoni, dzięki czemu nie ma zagrożenia, że podczas pracy przyrząd na przykład zostanie wypuszczony z rąk.

Następną korzyścią narzędzi pneumatycznych jest to, że nie wywołują one iskier, jak u pewnych narzędzi zasilanych elektrycznie. Nie wspominając już o tym że w zakładach mechanicznych obecność materiałów łatwopalnych jest nieodzowna, to jeszcze trzeba mieć na uwadze sytuacje, gdy występuje potrzeba zamontowania w pojeździe instalacji LPG – dzięki narzędziom pneumatycznym czynność ta jest znacznie łatwiejsza a także bezpieczna.

Narzędzia te są także niewrażliwe na wahania temperatur, nawet jeżeli są one skrajnie wysokie albo niskie. Tego rodzaju przyrząd może być wykorzystywany na potrzeby zewnętrznych prac, a także w miejscach charakteryzujących się wysokim zawilgoceniem. Inną zaletą narzędzi pneumatycznych jest fakt, że wykorzystywana w nich siła napędowa – powietrze – nie wprowadza zanieczyszczeń do środowiska.

Aby narzędzia pneumatyczne były sprawne przez długi czas, warto pamiętać o jednej fundamentalnej kwestii, to jest: o regularnym naoliwianiu poszczególnych części.

Koszty narzędzi pneumatycznych?

Jeżeli chodzi o ceny narzędzi pneumatycznych, to są one zbliżone do cen narzędzi zasilanych elektrycznie, przy czym koszty eksploatacji są mniejsze. Dobrze jest też odnotować, że narzędzia pneumatyczne rzadziej ulegają awarii, a ich naprawa i koszt części w pewnych wypadkach jest wyraźnie mniejszy w zestawieniu z naprawą pozostałych narzędzi.

Chicago Pneumatic – pionier pneumatyki

Jakie narzędzia pneumatyczne sa odpowiednie? Jeżeli idzie o ich dostępność w Polsce to wybór narzędzi pneumatycznych nie jest mały, ale jedną z najpowszechniejszych, jeżeli nie najpopularniejszych jest nadmieniona kilka zdań wcześniej marka Chicago Pneumatic, której sprzęt jest nierzadko zachwalany za to, że generuje większą siłę niż produkty o zbliżonych funkcjonalnościach.

Chicago Pneumatic w swojej długiej oraz niezwykłej historii często dowodziło, że nie bez powodu jest autorytetem w swojej dziedzinie i chętnie kupowaną marką jeżeli idzie narzędzia pneumatyczne. Marka Chicago Pneumatic powstała pod koniec XIX wieku. Jako firma specjalizująca się w produkcji narzędzi pneumatycznych, Chicago Pneumatic niejednokrotnie dowiodło, że jej rozwiązania pionierskie jeżeli chodzi o przemysł, budownictwo lub inżynierię samochodową.

Chicago Pneumatic pomagało m.in. przypowstawaniu mostu Golden Gate jak i Statui Wolności, kiedy to trakcie prac budowlanych skorzystano z narzędzi CP. Narzędzia Chicago Pneumatic były także stosowane w trakcie odwiertów pod szyby naftowe. Marka słynie również z tego, że w ubiegłym stuleciu wypuściła silnik Diesla, wykorzystano go podczas europejskich wyścigów rajdowych Chicago Pneumatic zasłynęło także tym, że jako jeden z pierwszych wykonawców wprowadził do oferty nitownice oraz przygotowało historyczny model klucza pneumatycznego.

Obecnie Chicago Pneumatic posiada w swojej ofercie szeroki wybór narzędzi pneumatycznych oraz sprzętu, które idealnie sprawdzają się w zakładach samochodowych oraz w sektorze przemysłowym. W Polsce narzędzia CP udostępnia oficjalny partner, zobacz jego asortyment klikając w link narzędzia CP.

Strona używa cookies
Ok