Program enova365 -wdrożenia
15 września, 2020
Stomatologia Toruń
15 września, 2020

Dom od developera

Kupujemy wymarzony dom. O czym należy pamiętać.

Zakup domu dla wielu jest spełnieniem najskrytszych marzeń. Po okresie wynajmowania mieszkania w bloku, marzy się nam ogródek w którym będziemy mogli pielęgnować ulubione kwiaty. Wieczorami przeglądamy ogłoszenia biur i agencji nieruchomości. Jest w czym wybierać. Jak w tym gąszczu znaleźć tę,która spełni nasze oczekiwania i nie będzie wiązała się dodatkowymi kosztami? Powinniśmy zacząć od zastanowienia się nad kilkoma sprawami.

Czego potrzebujesz?

Od tego należy zacząć. Jeżeli Twoja rodzina to model 2+2 to całkiem możliwe, że nie potrzebujesz nieruchomości z 8 sypialniami. Natomiast jeśli masz liczną rodzinę, domek mający 60 metrów kwadratowych będzie zbyt mały i będzie Wam trudno poczuć się komfortowo na takiej przestrzeni. Przemyśleć należy też kwestię miejsc garażowych. Teraz jedno stanowisko często okazuje się niewystarczające, a nie zawsze możemy dobudować kolejny garaż, czy powiększenie małego garażu. Przeanalizować trzeba też rozmiar działki. Za duża wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, takimi jak pielęgnacja trawnika. Niewielka będzie utrudniać wiele rzeczy, a nie taka jest idea posiadania własnego domu. Wstępnie należy uściślić ogólne położenie. Nie wszystkim odpowiadają przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy bliźniakami. Jeżeli szukamy czegoś bardziej urokliwego powinniśmy pomyśleć o domu na terenie wiejskim – wiąże się to jednak z dłuższym dojazdem do centrum.

Stare kontra nowe

Zarówno zakup nowego domu, jak i starego, ma swoje plusy i minusy. Możemy sami zabrać się za budowę lub kupić nieużywany budynek od dewelopera. Nowy dom pozwala nam zrealizować konkretne wizje związane z rozplanowaniem przestrzeni, a jednocześnie dochodzi poczucie nowości. Używany dom także ma swoje pozytywy. Bardzo często znajduje się on w zabudowanej okolicy. Pozwala to dogłębnie przyjrzeć się okolicznym mieszkańcom i prowadzonym przez nich biznesom. Nikt przecież nie chce mieszkać przy stacji paliw. Wiekowe, domy mają swój czar i klimatyczne pomieszczenia. Bardzo często okazuje się, że wyremontowanie takiego budynku pochłonie sporo pieniędzy.

O lokalizacji w kilku słowach

Położenie jest pierwszorzędne. Budynek nie stoi w próżni. Niezmiernie istotna jest droga dojazdowa. Upewnić się należy kto ma do niej prawo, czy jest ogólnodostępna. Wszelkie niejasności mogą powodować w późniejszym czasie niepotrzebne kłótnie. Uwagę należy zwrócić także na stan drogi. Najlepiej, gdy jest to asfalt albo chociaż droga utwardzona. W przypadku kupna działki pod budowę domu trzeba sprawdzić dostępność wszystkich mediów: sieci elektroenergetycznej, sieci gazowej i wodnokanalizacyjnej. Jeżeli nie ma przyłącza, trzeba liczyć się z dodatkowymi wydatkami.

Miejsce wpływa na koszt. Kwestię tę można omówić na przykładzie Torunia i okolic. Działki pod budowę leżące na terenie Torunia mają znacznie wyższą cenę niż te, które znajdują się poza jego granicami. Wystarczy skonfrontować koszt nieruchomości na Stawkach czy w Czerniewicach i podobną nieruchomość w Kopaninie, czy Małej Nieszawce. Nie powinno być zdziwieniem to, że będą to rzeczywiście mające wpływ sumy i w takim przypadku należy przemyśleć opcję dłuższego dojazdu do pracy.

Zwracamy uwagę na stan prawny

Jest to najistotniejsza kwestia do zweryfikowania. Koniecznie trzeba zbadać, czy nieruchomość nie jest zadłużona. Tę informację odszukamy w dziale czwartym księgi wieczystej, który dotyczy hipoteki. Warto przestudiować też, kto jest właścicielem, kto współwłaścicielem. Dokładniejsze przestudiowanie akt przed zakupem, to mniej nieścisłości i nerwów w późniejszym czasie. Pamiętać należy także o tym że każdy budynek musi być odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

Stan techniczny

Jeżeli decydujemy się na zakup używanego, a zwłaszcza starego domu powinniśmy bardzo dokładnie sprawdzić, jaki jest jego stan techniczny. Wszelkie informacje dotyczące dokładnego metrażu pomieszczeń, rozkładu, czy zastosowanych technologii znajdziemy w projekcie budowy. Stan techniczny musi ocenić ktoś kto bardzo dobrze zna się na budowlance. Nie należy na tym oszczędzać albo mieć nadzieję, że sami dostrzeżemy, zauważymy niedociągnięcia. Najgroźniejsze są pęknięcia muru, bo mogą one świadczyć o uszkodzeniu podstawy domu. Równie ważną kwestią o której trzeba pamiętać to wilgoć i grzyb. Wyeliminowanie pleśni wymaga profesjonalnych preparatów i dużo kosztuje.

Ogrzewanie i termoizolacja

Dla wielu spośród nas kluczowa jest też kwestia ogrzewania. To, czy działka ma dostęp do sieci gazowej może zdeterminować kwestie ogrzewania. Jeżeli takiego przyłącza nie ma, trzeba zastanowić się nad alternatywnymi sposobami. Powinniśmy zastanowić się nad ceną i wygodą każdej z form. Jeżeli decydujemy się na używany dom, to warto upewnić się, czy jest on ocieplony.

Kupno domu to istotna życiowa decyzja. Nie należy podchodzić do niej zbyt pochopnie, bo bywa, że za pośpiech przyjdzie nam dużo zapłacić. Przemyśleć musimy jakie są nasze potrzeby Bardzo dokładnie trzeba przyglądać się wszystkim dokumentom związanym z działką. W przypadku używanego domu trzeba koniecznie ocenić stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na osobach, które zajmują się budownictwem.

www.mieszkania-torun.eu

Strona używa cookies
Ok