Licówki bydgoszcz - protezy zębów protetyka implanty
Licówki Bydgoszcz
31 sierpnia, 2020
ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe
Ocieplanie natryskowe pianką PUR
1 września, 2020

Kostka brukowa, kamień czy beton – najlepsza nawierzchnia na podjazd?

Fundamentem trwałego podjazdu pod dom jest solidne wykończenie, które sprawdzi się przez wiele lat. Ciężar wywołany stałym użytkiem wymaga od nawierzchni, by była odporna i nie zniszczała za szybko. By stworzyć solidny podjazd potrzeba zarówno właściwego przystosowania w postaci podbudowy, żeby uniknąć osuwania się, ale też najlepszych tworzyw do stworzenia podjazdu. Pośród zwykle wybieranej nawierzchni podjazdu sa te, wykonane z kostki brukowej, z kamienia oraz z betonu dekoracyjnego. Która nawierzchnia na podjazd będzie najlepsza? Każdy z materiał ma swoje zalety i wady, dlatego przed wyborem warto zorientować się w ich właściwościach.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to ciągle jeden z bardziej znanych i niedrogich tworzyw, z jakich rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Popularność kostka brukowa osiągnęła nie tylko dzięki cenie, ale również dostępnością, wielobarwnością, a nawet wielokształtnością. Dzięki tym cechom możemy zbudować estetyczny podjazd, jaki stanie się zarówno funkcjonalny, jak i przyjemny w odbiorze. Dopasowanie kształtu zdecydowanie ułatwia rozmieszczenie kostki zgodnie z budową terenu. Natomiast szeroka dostępność w sumie w większości sklepów prowadzących sprzedaż towarów do budowy sprawia, że nie trzeba martwić się dostawami lub dodatkowym kupnem, w chwili, kiedy konieczne było dokupienie kostek. Cenę kostki brukowej też można dostosować do swojego portfela ze względu na obszerną ilość wzorów. Od strony technicznej kostka brukowa jest mocno wytrzymała na warunki atmosferyczne, zmienne temperatury i duży nacisk pojazdów, a do tego jest prosta w utrzymaniu czystości.

Warto jednak wiedzieć, że nawierzchnia z kostki brukowej ma również swoje minusy. Podstawową niekorzyść pochodzi z warunków atmosferycznych. Ze względu na deszcze i śniegi czy przesadne nasłonecznienie kostka brukowa może z upływem lat zmieniać kolor, dlatego traci swoją estetykę. Zdarz się tak, że nieplanowane rośliny jak porosty i chwasty przebijają się pomiędzy szczelinami i wyrastają, ujmująco wpływając na wygląd podjazdu z kostki brukowej, a eliminowanie ich może odbierać sporo czasu. Dodatkowo, aby podjazd z kostki brukowej spełniał swoje funkcje musi zostać ułożony we właściwy sposób, co zwykle wpływa na koszt zaangażowania do tego profesjonalistów.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Ukończenie podjazdu z kamienia przyciąga do siebie w głównej mierze wytrzymałością. Raz ułożony podjazd z kamienia pozostanie na swoim miejscu przez wiele lat. Dodatkowo dzięki zwyczajnym barwom kamienia, stworzony z niego podjazd nabierze charakterystycznego wyglądu, jaki w ciekawy sposób uwydatni wygląd samego domu i ogrodu. Z reguły podjazdy z kamienia są brane za bardzo eleganckie. Szczególnym elementem jest również naturalność kamienia. Za sprawą swoich właściwości dobrze przepuszcza wodę. W ten sposób zyskujemy dodatkową zaletę, w postaci braku zbierającej się na wody.

Wybierając podjazd z kamienia, warto wiedzieć, że kluczową rolę utrzymuje tutaj ułożenie, żeby podjazd stał się wytrzymały i żeby spełniał swoją rolę przez lata. Należy unikać pozostawiania sporych przerw między nimi, dlatego powinno się rozmieścić je jeden obok drugiego, a przerwy uzupełnić mieszanką piasku i cementu. Niepoprawnie ułożony kamień nie zachowa swojej zalety odprowadzania wody, co oznacza odkładanie się kałuż i zastoin. Ponadto normalna nierówność kamienia powoduje, że ciężko utrzymać ich czystość taki podjazd, a w zimie ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Dekoracyjny beton otrzymujemy dzięki stemplowaniu (odciskaniu) go przy zastosowaniu form lub stempli. Taką metodą da się uzyskać wyjątkowo ładne kształty i wzory, a nawet specjalne faktury, które bez problemu można dostosować do wyglądu ogrodu czy domu. Wykonanie nawierzchni z betonu dekoracyjnego daje możliwość stworzenia bardzo estetycznego podjazdu. Warto dodać, że obecne metody produkcji pozwalają też na nadanie koloru betonu. Główną zaletą betonu dekoracyjnego jest jego solidność oraz odporność na ścieranie oraz warunki pogodowe. Bez problemu można utrzymać go w porządku, ale w przypadku zastosowania dekoracji, konieczna będzie konserwacja, żeby beton nie tracił dobrego wyglądu.

Kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny – co wybrać??

Zarówno kamień, kostka brukowa oraz beton mają swoje zalety i wady. Przy wyborze materiału powinniśmy kierować się przede wszystkim funkcjonalnością, wytrzymałością oraz wyglądem. Sądząc po tym, na którym z tych elementów zależy nam najmocniej, od tego powinniśmy uzależnić swój wybór. Utrzymanie czystości jest ważne, dlatego kamień może nie sprawdzić się u osób, dla których istotna jest łatwość czyszczenia. Natomiast jeżeli skupiamy się na estetyce, beton dekoracyjny oraz kostka brukowa okażą się mniej trafnym wyborem. Żeby nawierzchnia podjazdu wyglądała bardzo dobrze, trzeba pamiętać o właściwym przygotowaniu, dlatego że bez niego żaden z tych materiałów nie sprawdzi się w stu procentach.

Kostka brukowa Toruń

Strona używa cookies
Ok