kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Beton dekoracyjny na podjeździe
1 września, 2020
OKna pasywne Toruń - okna pcv drewniane - montaż okien
Okna pasywne w budownictwie
1 września, 2020

Natryskowe ocieplenie pianką poliuretanową (PUR jest popularne, dlatego że ma porządne cechy termoizolacyjne. Współcześnie uznawana jest za jeden z lepszych pośród tworzyw używanych do ocieplania , dlatego co raz częściej znajdziemy ją w jednorodzinnych domach, innych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Znaczącą zaletą, według której prześciga pozostałe materiały termoizolacyjne jest sposób nakładania. Pianę PUR rozpyla się po powierzchniach przez stworzony do tego agregat. Ocieplanie natryskowe powoduje, że pianka dopasowuje się do powierzchni, dzięki czemu dobrze przywiera i kształtuje się w zgięciach i w kątach. Pozostałe materiały termoizolacyjne trzeba skracać i dopasowywać, czym ryzykujemy wystąpienie mostków termicznych i zmniejszenie izolacyjnych właściwości. Odpowiednio rozpylona pianka PUR będzie spełniać swoją rolę na długie lata, dlatego że pomimo upływu lat nie traci swoich właściwości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Znane są dwa rodzaje pianki PUR: pianka otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa. Różnią się od siebie strukturą i właściwościami, co sprawia, że są dobre do ocieplania innych elementów budynku. Orwartokomórkowa pianka wykorzystywana jest głównie do natryskowego ocieplania dachów, poddasza i wewnętrznych powierzchni. Świetnie sprawdzi się też do ocieplania natryskowego belkowych stropów, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Tymczasem  zamkniętokomórkowa pianka najlepsza jest do ocieplania powierzchni zewnętrznych, fundamentów oraz podłóg. Taki rodzaj pianki PUR można również umieścić na dachu płaskim, stropodachach wentylowanych albo np. na stropach nad nieogrzewanymi wnętrzami

Warto dodać, że piankę PUR cechuje doskonała przyczepność. Dlatego bez trudu można wykonać natrysk na różne, poprawnie przyszykowane powierzchnie, na przykład drewno lub metalowe elementy, a nawet blachę. Wskazane, by przed ociepleniem przestrzeń były wyszorowana z brudu, kurzu i pyłu oraz wysuszona.  W ten sposób zdobywamy przyczepność, dzięki której pianka PUR będzie się trzymać na swoim miejscu. Natrysk pianki PUR najlepiej zostawić profesjonalistom. Aby przeprowadzić to dobrze potrzebne są odpowiednie warunki, takie jak wilgoć i temperatura powietrza. Ponadto pianka PUR musi zostać ułożona równomiernie.

Pianka PUR – dane techniczne

Podział na otwartokomórkową i zamkniętokomórkową piankę PUR motywuje różnica parametrów i właściwości. Pianka PUR otwartokomórkowa ma porowatą strukturę, dzięki czemu jest niezwykle plastyczna. Pianka ta po zastygnięciu okazuje się półsztywna i stanowi bardzo dobrą izolację termiczną (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, ale słabo chroni przed wilgocią. Ponadto otwartokomórkowa pianka ma niewielką wagę (około 8-10 kg/m3), z uwago na co w żadnym stopniu nie obarcza konstrukcji budynku. Pod względem grubości natryskiwanej warstwy mniej więcej jedna warstwa nie powinna przekraczać 30 mm.

Zamkniętokomórkowa pianka PUR ma niski wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a ponadto jest wysoko hydrofobowa. Z uwagi na to tak często używa się ją do izolacji fundamentów. Niestety nie jest paroprzepuszczalna, a do tego po zastygnięciu robi się sztywna, przez co nietrudno ją zniszczyć.

Wybierając piankę PUR należy wiedzieć o innych ważnych informacjach. Pianki PUR są niezbyt odporne na promienie UV, dlatego konieczna będzie specjalna osłona. Ponadto zgodnie z oznaczeniami łatwopalności, pianka PUR osiąga kategorię E, która oznacza, że jest to materiał łatwopalny, choć samo gasnący.

Zalety pianki PUR

Do podstawowych zalet pianki PUR wlicza się jej prosta i lekka aplikacja. Jej umiejętność do powiększania swojej objętości i formowanie się do zakamarków i załamań, minimalizuje ryzyko powstania termicznych mostków. Ponadto ocieplanie natryskowe pianką PUR nie zajmuje znacznej ilości czasu. W zestawieniu do pozostałych materiałów termicznej izolacji to najszybsza metoda ogrzania budynku. Pianka łatwo się układa i szybko twardnieje, a przy tym pozostaje lekka i elastyczna. Dodatkowo jest niezwykle przyczepna, z uwagi na co utrzymuje się na wielu materiałach, a z biegiem czasu nie traci przyczepności albo właściwości. Nie spłaszcza się, nie traci obszerności, dzięki czemu się nie odkształca. Szczególnie ważne jest też to, że po poprawnej aplikacji  tego ocieplenia natryskowego, nie tworzy żadnych substancji szkodliwych albo pyłów. Dodatkowo pianka PUR gwarantuje całkiem dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wychodzą w głównej mierze z jej parametrów. Za wadę możemy wziąć małą wytrzymałość na promienie słoneczne, co prowadzi do następnych kosztów związanych z ochroną przed promieniami UV. Inną wadą pianki PUR jest  jej palność. W zależności od komponentów, może być bardziej lub mniej palna, ale według ogólnych zasad pianka PUR zalicza się do w kategorii E, co oznacza, że pali się, ale jest samo gasnąca. Także w tym przypadku można zastosować dodatkową ochronę, która będzie chronić piankę podczas pożaru. Najczęściej jednak tym, co decyduje o tym, że pianka PUR traci właściwości termoizolacyjne jest nieprawidłowy natrysk, złe przetworzenie pianki albo zaaplikowanie zbyt chudych warstw izolacyjnych. Dlatego też w celu natryskowego ocieplenia pianką PUR lepiej zatrudnić fachowców.

Strona używa cookies
Ok