Apartamenty sopot tanie noclegi
Apartamenty Sopot
31 sierpnia, 2020
kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Beton dekoracyjny na podjeździe
1 września, 2020

PROTETYKA A IMPLANTY- CO WYBRAĆ?

Dlaczego uzupełnianie ubytków jest niezbędne? Kilka słów o tym, co nam grozi, kiedy bagatelizujemy ubytki.

Niefrasobliwe traktowanie ubytków w zębach może prowadzić do wielu schorzeń. Najczęściej to między innymi: wady zgryzu, ubytki kostne, przechylanie i przemieszczanie się zębów, bóle głowy a nawet kręgosłupa! Utrata nawet jednego zęba może spowodować m. in. widoczne zmiany w funkcjonowaniu stawów skroniowo- żuchwowych. Za zmianami, które wpływają bezpośrednio na wygląd czyli m.in. zmiana linii żuchwy, idą poważne konsekwencje zdrowotne: bóle głowy i kręgosłupa, problemy ze stawami, ubytki kostne, wady wymowy. Zęby stają się podatne na nacisk, przez co mogą zacząć się chwiać a nawet stopniowo wypadać. Dlatego powinno się pamiętać o tym, że niezwłocznie uzupełniać ubytki. Nie wolno nam także zapominać o regularnych wizytach sprawdzających u stomatologa.

Proteza czy implant?

  1. Protezy: wady i zalety

Współczesna stomatologia prezentuje bardzo wysoki poziom. Dzisiejsze protezy ruchome bardzo różnią się od tych sprzed kilku dziesięcioleci pod względem komfortu noszenia jak i sposobu wykonania. Do największych mocnych stron protez ruchomych można zaliczyć przede wszystkim dostępność i nieduży wydatek w porównaniu z implantami. Osoby, których wybór padł na protezę ruchomą, muszą się skupić na dobór spożywanych produktów oraz specjalne produkty do mocowania protezy. Trzeba także szczególnej dbałości o higienę jamy ustnej. Istotne jest stosowanie specjalistycznych preparatów do czyszczenia protez. Osoby decydujące się na protezę ruchomą muszą się przygotować także na to, że umocowanie protezy na podniebieniu może częściowo zakłócać odczuwanie smaków. Protezę ruchomą należy wymieniać regularnie co pięć lat. Dotyczy to także nieco bardziej zaawansowanej metody stałych mostów protetycznych. Mosty protetyczne to niewyjmowana proteza instalowana na koronach zębów filarowych.

Ile kosztuje proteza tradycyjna?

Spektrum cen jest szerokie. Koszt zależy od tego, jaki budżet chcemy przeznaczyć na sztuczną szczękę. Cena za protezę może wynosić od 150 zł do 2500 zł. Należy dodać, że w koszt utrzymania protezy musimy także wliczyć m. in. specjalistyczne środki utrzymujące protezę w czystości, specjalną szczoteczkę, czy specjalny klej. Kiedy zsumujemy wszystkie wydatki związane z protezą w ciągu roku, może się okazać, że pochłaniają nawet do 7-8 tysięcy rocznie! Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na implanty.

  1. Mocne i słabe strony implantów zębowych

Czym są implanty zębowe? To najnowocześniejsza metoda uzupełniania ubytków zębowych. Implant składa się ze śruby, która jest mocowana w kości wyrostka zębodołowego, łącznika implantu i korony, oraz części protetycznej mocowanej na implancie. Zabieg mocowania implantów jest nieinwazyjny i nie wymaga pobytu w szpitalu. Podczas zabiegu pacjent nie jest usypiany- stosuje się jedynie znieczulenie miejscowe. Proces wstawiania implantów jest krótkotrwały: zajmuje ok. 20-60 minut, w zależności od tego, ile ubytków mamy do uzupełnienia. Statystyki prowadzone od lat pokazują, że 97% zabiegów kończy się sukcesem a klienci cieszą się pięknym uśmiechem przez wiele lat. Trwałość implantów jest ich kolejną zaletą- zabieg wykonujesz raz na całe życie. Implanty nie wymagają regularnej wymiany, dzięki temu zabieg wykonujesz raz, by cieszyć się pięknymi zębami do końca życia.

Implanty są wybierane przez pacjentów częściej także głównie dlatego, że nie powodują szkód względem pozostałych zębów. Protezy tradycyjne mogą doprowadzić do odleżyn jamy ustnej oraz zaniku kości wyrostka zębodołowego. Implanty natomiast nie są niebezpieczne ani dla sąsiadujących zębów, ani dla dziąseł lub kości szczęki. Implanty stworzone są z materiałów bio-kompatybilnych. Ma to istotny wpływ na akceptowanie ciała obcego, jakim jest implant przez organizm. Wszczepianie korzenia implantu w kość wyrostka zębodołowego często owocuje wrośnięciem w kość, dzięki czemu zapobiegamy zanikom kostnym w miejscu ubytku.

Jakie rodzaje implantów mamy do wyboru?

Wspominaliśmy już o tym, że implant składa się z trzech części:

  • Śruba implantu
  • Łącznik (najczęściej ceramiczny/ tytanowy)
  • Korona osadzona na implancie- część protetyczna

Aby każdy pacjent mógł cieszyć się pięknym uśmiechem przez wiele lat po opuszczeniu gabinetu stomatologicznego, implanty wykonuje się z najlepszych materiałów. Najczęściej używane zestawienia materiałów przy produkcji implantów to: do produkcji śrub najczęściej stosowany jest tytan. Korony osadza się jednak zarówno na metalach zwykłych jak i na metalach szlachetnych. W zależności od preferencji klienta może to być zarówno tytan jak i złoto.  Korony najczęściej wykonane są tylko z ceramiki, a zęby przednie są w całości pełnoceramiczne. Wybrane przez nas materiały mają duże odbicie w kosztach protezy. Ceny implantów są różne, zazwyczaj cena za jeden implant to ok. 2,5-3 tys. Wysoki koszt często skłania pacjentów do wyboru protez ruchomych.

Protezy a implanty: podsumowanie

Pacjenci najczęściej przy wyborze rodzaju protezy kierują się ceną. Najtańsze są protezy ruchome. Utrzymanie protezy rychomej jest jednak niestety naznaczone dodatkowymi kosztami: potrzebujemy bowiem specjalnych kremów do protez, środków czyszczących, szczoteczek itp.. Regularna wymiana protezy na nową to także dodatkowy wydatek. Natomiast implanty, chociaż wymagają zapłaty dużej kwoty jednorazowo, wstawiane są raz na całe życie. Nie generują one jednak dodatkowych kosztów, i idealnie imitują utracone zęby.

Warto pamiętać,  że uzupełnianie ubytków jest konieczne. Możliwości wyboru przy uzupełnianiu ubytku jest kilka. Warto więc zastanowić się nad tym, co jest najlepsze dla Twojego zdrowia.

Licówki Bydgoszcz

Strona używa cookies
Ok