Medycyna estetyczna redukcja tkanki tłuszczowej usuwanie cellulitu regeneracja skóry
Profesjonalne zabiegi usuwające miejscową tkankę tłuszczową
17 marca, 2017
Profesjonalne układanie kostki brukowej Usługi brukarskie i ogrodnicze
Kostka brukowa – układanie, producenci, charakterystyka
18 marca, 2017

Kierowca ambulansu – uprawnienia, kursy, zagrożenia

kursy i szkolenia dla kierowców pogotowia ratunkowego kursy na pojazdy uprzywilejowane Toruń

Co robi kierowca karetki?

Nie istnieje pewnie osoba, która nie zaobserwowałaby karetki wyjeżdżającej na sygnale. Nie tylko w skutek znanego odgłosu, który robi na ulicy, ale także ze względu na dramatyczność sytuacji. Karetka na sygnale znaczy albowiem jedno: w środku jest poszkodowany wymagający pilnie pomocy, bowiem zagrożone jest jego zdrowie albo życie. Ratownicy medyczni – faktycznie – są niezastąpieni, jednak kierowca karetki też odgrywa istotną rolę. Co faktycznie robi? Inaczej mówiąc: czym konkretnie zajmuje się ktoś, kto przebywa za kierownicą pojazdu uprzywilejowanego?

Przede wszystkim jego zadaniem jest przemieszczanie cierpiących osób, które potrzebują natychmiastowej pomocy bądź rehabilitacji, do szpitala bądź innej placówki służby zdrowia. Transportuje również przedmioty lecznicze, które wymagają specjalistycznych warunków przewozu. Kierowca karetki odbiera polecenia od osób zatrudnionych w dyspozytorni. To oni informują go, w które miejsce musi koniecznie się natychmiast udać, ile poszkodowanych potrzebuje pomocy itp. Jeżeli prowadzi indywidualnie oraz trafi na wypadek, jest zobligowany udzielić rannym pierwszej pomocy. Kierowca pomaga również ratownikom medycznym umieszczać rannych w ambulansie (za pomocą noszy).

Czego wymaga się od kierowcy karetki?

Naturalnie oprócz ofiarowania pomocy osobie poszkodowanej, wymaga się od kierowcy pogotowia, ażeby odstępował od wykonywania gwałtownych manewrów na jezdni. Fundamentalnym obowiązkiem jest nieszkodzenie pacjentowi, który jest przewożony do placówki służby zdrowia. Kierowca jadący ambulansem jest zobligowany do utrzymania jej w idealnym stanie technicznym, w schludności i w gotowości do natychmiastowego wyjazdu do pacjenta. Raz po raz musi zachowywać łączność ze stacją ratownictwa. Gdy jedzie już samochodem, musi dość wcześnie zakomunikować pozostałym kierowcom, że wyrusza z nagłym przypadkiem. Chodzi tu o sygnały akustyczne oraz wzrokowe. Każdy kierowca sanitarki musi wcześniej ukończyć specjalny kurs dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych, aby móc w ogóle zacząć pracę w takim zawodzie. Takie szkolenia są realizowane przez ośrodki kształcenia kierowców. Należy mieć prawo jazdy z właściwej kategorii, skończone 21 lat, dokument od lekarza medycyny pracy oraz psychologa o nieistnieniu żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, wykazać się płynnością w prowadzeniu auta, jak również mieć właściwe predyspozycje emocjonalne.

Czy warto zrobić kurs na kierowcę karetki?

Wszystko jest uzależnione od tego, czego oczekujemy po tymże fachu. Należałoby wcześniej upewnić się, że posiadamy odpowiednią wiedzę z wymogów w których się go wykonuje. Kierowca ambulansu spotyka się z chorymi zakaźnie, dlatego ulec pogorszeniu może także jego zdrowie. Dodatkowo jest wystawiony na silny stres w czasie prowadzenia sanitarki. Występuje duże ryzyko, że spowoduje wypadek jeżdżąc z pacjentem z zawrotną prędkością. Na dodatek kierowcy asystują przy noszeniu pacjentów do szpitala czy pokrewnych placówek. Może to prowadzić do urazów kończyn, barków czy kręgosłupa. Co ważne – zatrudnienie bynajmniej nie odbywa się w typowych godzinach. Tu raczej pozostaje zmierzyć się z planem 12-godzinnym. Dodatkowym podłożem stresu są nieprzyjemne przypadki życiowe chorych, z którymi kierowcy karetek mają kontakt regularnie.

Częstokroć mocno wywiera wpływ to na złe samopoczucie, jest motywem melancholii bądź przynajmniej zaniżonego nastroju. Z całą pewnością dobrze jest zrealizować kurs na kierowcę karetki wtedy, gdy mamy gwarancję, iż fascynuje nas jedynie owy zawód oraz jesteśmy silni emocjonalnie.

Na jakie komplikacje są narażeni kierowcy sanitarek?

Szczególnie na przesadny hałas (syreny alarmowe), stykanie się z izotopami radioaktywnymi (istnieje szansa napromieniowania), wypadki (m in. prowadzenie ambulansu z dużą prędkością, przecinanie skrzyżowań mimo czerwonego światła), kłopotliwe wyniki działania środków oczyszczających, drobnoustroje chorobotwórcze (które mogą znajdować się, m in. we krwi), przesadzony wysiłek fizyczny oraz wymuszoną pozycję w trakcie prowadzenia pojazdu, transportowania pacjentów. Niezmiernie istotnym (oraz równocześnie destrukcyjnym) czynnikiem jest stykanie się z umierającymi osobami albo zmarłymi, co potęguje zdecydowanie stan napięcia wewnętrznego. Kierowca karetki może także ulec innym urazom, m in. tym, które wywołają sami pacjenci. Dzieje się tak w przypadku osób chorych psychicznie.

O tym musimy pamiętać!

Miesięczne wynagrodzenie kierowcy sanitarki oscyluje w granicach 3.000 zł brutto oraz jest zależne od rozmaitych czynników, np. stażu pracy, zdolności ekonomicznych szpitala czy regionu. Pracodawca zwraca szczególną uwagę na kompetencje oraz umiejętności, jakie pracownik mógł uzyskać wcześniej na identycznym stanowisku. Uprawnienia do kierowania sanitarką można otrzymać tylko na fachowym kursie, a przełożeni patrzą na nie przychylnym okiem. Zwykle do wykonywania niniejszego zawodu jest nieodzowne średnie wykształcenie oraz dodatnio ocenione psychotesty. Praca kierowcy sanitarki jest pracą indywidualną, inaczej mówiąc, iż wyłącznie osoba prowadząca taki pojazd jest za niego całkiem odpowiedzialna. Planujesz dowiedzieć się więcej o kursach dla kierowców sanitarek? wejdź tutaj – Profesjonalny Ośrodek Doskonalenia Kierowców

Strona używa cookies
Ok