Jak wygląda współpraca z biurem rachunkowym
Na czym polega współpraca z biurem rachunkowym
14 grudnia, 2022
Na czym polega leczenie zachowawcze? Leczenie bólu zębów
W jaki sposób przebiega leczenie zachowawcze u dentysty
13 lutego, 2023

W jaki sposób pacjent musi przygotować się do założenia implantów stomatologicznych

Jak przygotować się do wszczepienia implantów zębów

Aplikacja implantów to całkiem rozbudowany proces i dlatego potrzebne są określone przygotowania. Ze strony pacjenta stomatolog oczekuje niewiele. Głównym zadaniem pacjenta jest przedstawienie dentyście własnych preferencji i wskazanie historii chorób, które mogą stanowić przeciwwskazanie. Znaczna część pacjentów na tym etapie decyduje się na projektowanie uśmiechu, to znaczy technologię, jaka wskazuje pacjentowi efekt kompletnego wszczepienia implantów przed rozpoczęciem.

Podczas przygotowania wykonane będą wszelkie działania diagnostyczne. Dla stomatologów bezpieczeństwo to podstawa, dlatego przed aplikacją implantów niezbędne są badania morfologiczne. Istotny jest tu czas krzepnięcia krwi, ilość elektrolitów i OB. A to dlatego, aby stomatolog mógł precyzyjnie sprawdzić, czy czas zasklepiania się rany po wszczepieniu implantu przejdzie zgodnie z założeniami. Poza przeprowadzeniem badań morfologicznych wymagane są także badania dotyczące ogólnego zdrowia dziąseł i zębów. Dzięki nim zostaną zniwelowane problemy z próchnicą oraz choroby błon śluzowych i dziąseł. Przed wszczepieniem implantów niezbędne będzie usunięcie problemów zębów i dziąseł, żeby bakterie w jamie ustnej , nie przeszkodziło w prawidłowym złączeniu się implantu i kości. Obok tego koniecznym etapem przygotowań do aplikacji implantów zębów są badania diagnostyczne. Stomatolog za pomocą zdjęć RTG lub tomografii komputerowej, sprawdza zdrowie kości, zatok szczękowych oraz przebiegu nerwów.

Po wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań i podstawowym przystosowaniu jamy ustnej, następnym krokiem będzie pobranie wycisków. Za ich pomocą lekarz dentysta dopasowuje średnicę, długość implantu zęba oraz formę odbudowy protetycznej do odpowiednich wymagań pacjenta. W ten sposób pacjent uzyska precyzyjnie dopasowaną do niego odbudowę.

Kiedy aplikowane są implanty zębowe?

Te same przygotowania do wszczepienia implantów stomatologicznych wykonuje się bez względu na powody utraty zębów. Potrzeba zastosowania implantów stomatologicznych może pojawić się na skutek ekstrakcji; utraty zębów z powodu nieleczonych chorób dziąseł i przyzębia (np. paradontoza) lub ze względu na uraz; zachowania niewyrośniętych  zawiązek zębowych lub całkowitego bezzębia. Przeważnie do gabinetu stomatologicznego trafiają pacjenci, którzy już utracili ząb oraz chcą go zastąpić.

Jest też tak, że badanie stomatologiczne wskaże, że naprawianie zepsutego zęba jest niemożliwe lub nie ma sensu i najmądrzejszym sposobem będzie jego ekstrakcja i zastąpienie go trwałym implantem stomatologicznym. Znaczna grupa dentystów w każdym przypadku najpierw wybiera ratowanie zębów. Dokładna diagnostyka umożliwia dentyście ustalić, czy w wybranym przypadku najlepiej podejmować działania, które uratują ząb, czy rozsądniejszym wyjściem będzie usunięcie zęba a wtedy jego odbudowa implantami.

Dzięki najnowszym rozwiązaniom w implantologii, implantami można odtworzyć wybrany ząb lub większą liczbę zębów. Nowoczesne możliwości technologiczne można wykorzystać do szerszego wykorzystania implantów, niż tylko do odtworzenia jednego zęba. Nie ma przeciwwskazań, by jeden obok drugiego wszczepiać implanty stomatologiczne, jednak obecnie mogą być podstawą dla protez całkowitych lub częściowych. Stomatolog może na nich położyć protetyczne mosty oraz zwykłe protezy odbudowujące szersze luki. By osadzić protezę na stałe wystarczą tylko cztery lub sześć implantów stomatologicznych.

Przygotowania po założeniu implantu zęba

Po zabiegu wszczepienia implantów implantolog wystawia dla pacjenta szereg zaleceń, jakich musi przestrzegać. Zaraz po wszczepieniu implantów trzeba przygryzać gazę na co najmniej 30 minut po zabiegu. Przez kilka godzin nie można sięgać po jedzenie, a pierwsze posiłki muszą być półpłynne oraz lekkie. Należy też unikać parzących dań, aby nie rozgrzewać obszaru zabiegowego, co może nasilić odczuwany ból. Implantolodzy w tego rodzaju momentach przeważnie zalecają używanie lodowatych okładów, a także ssania lodowych kostek oraz spożywania lodowatych napojów.

Po wszczepieniu implantów stomatologicznych mogą pojawić się tego rodzaju objawy jak ból i opuchlizna. Trzeba koniecznie trzymać się przepisanych przez dentystę dawek leków przeciwbólowych. Zwiększenie dawek nie zmniejszy dolegliwości, a może być ryzykowne dla zdrowia. Implanty stomatologiczne wymagają precyzyjnej higieny zębów. Do tego najlepsze będą łagodzące pasty i płukanki. Podobnie w przypadku mycia zębów powinno się kupować szczoteczkę miękką oraz uważnie myć jamę ustną, żeby nie podrażniać miejsca wszczepu i nie rozerwać szwów.

W pierwszych dniach niezbędne jest zrezygnowanie z używek na przykład papierosów. W trakcie około 2 tygodni należy unikać sauny, solarium, pływania oraz innych rodzajów wysiłku fizycznego. Dentyści za każdym razem mówią pacjentom, aby nie podrażniali językiem ani palcami miejsca zabiegowego, by nie doprowadzić do jakichkolwiek powikłań. Największym wymogiem jest przestrzeganie wszelkich wskazanych wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym, nawet jeżeli pacjent nie widzi martwiących objawów. Poprzez wizyty, dentysta kontroluje przebieg leczenia oraz może stwierdzić, czy integracja kości z implantem przebiega właściwie. Po zakończeniu leczenia niezbędne są tylko zwykłe regularne kontrolne wizyty 2 razy w trakcie roku.

http://www.dentysta-torun.eu/

Strona używa cookies
Ok