Montaż okien toruń - okna pcv - pasywne okna Toruń
Okna pasywne Toruń
1 września, 2020
Meble wypoczynkowe - projektowanie wnętrz
Aranżacja domu -meble klasyczne
1 września, 2020

Utrata zęba równa się z koniecznością jego zastąpienia, by nie doszło do nowych dolegliwości. Oboczne zęby i zęby naprzeciw wymagają wsparcia, inaczej one również mogą zacząć się chwiać,  a nawet wypadać. Z tego powodu lepiej błyskawicznie uzupełnić lukę. Pośród przeważnie stosowanych w stomatologii uzupełnień, są mosty protetyczne. By móc zastosować most protetyczny, w jamie ustnej pacjenta muszą ciągle znajdować się zęby, jakie posłużą za oparcie dla filarów mostu. Ten rodzaj wypełnienia może więc zostać używany gdy luka znajduje się pomiędzy zębami sąsiadującymi. Wielkim atutem tego wyjścia jest to, że można w ten sposób zastąpić do nawet trzech zębów jeden przy drugim na raz. Mosty protetyczne są aplikowane na stałe, dlatego są znacznie bardziej komfortowe w przeciwieństwie do ruchomych protez. Choć duża część pacjentów boi się drobinek pokarmów przenikających pod most, dentyści uspokajają – nie trzeba się martwić, ponieważ odpowiednio dobrany most temu zapobiega i jedzenie nie wnika do środka. Warto rozważyć założenie mostu protetycznego, ponieważ jest to wygodne oraz estetyczne wypełnienie.

Jakie są rodzaje mostów protetycznych

Most protetyczny odznacza się bardzo prostą budową. Stworzono go z dwóch filarów, jakie zakłada się na graniczących z luką zębach i z przęsła, które zastępuje brak zęba. Wyróżniamy 2 rodzaje mostów protetycznych. Ten najbardziej znany zakłada się na odpowiednio przyległe zęby, ewentualnie zdarza się również tak, że zamiast sąsiednich zębów filarami są implanty . Ten rodzaj mostu jest szczególnie trwały oraz stosowany w większości gabinetów dentystycznych. Są również miejsca, w których koronę uzupełniającą brakujący ząb przykleja się do pobliskich zębów pacjenta. Taka metoda jest niezbyt często stosowana, ponieważ nie jest tak trwała i można nią uzupełnić zaledwie jeden ząb.

Zazwyczaj mosty protetyczne od stomatologa wykonywane są z kilku oddzielnych materiałów. Całkiem estetyczne są pełnoceramiczne mosty, w których zarówno most jak i jego podbudowa są stworzone z cyrkonu. Tak samo często wykorzystywane są porcelanowe mosty na podbudowie metalowej – z reguły ze stali, a czasami na prośbę pacjenta ze złota. Nie tak trwałe oraz mniej estetyczne są stworzone z kompozytu (materiału, z jakiego przygotowywane są białe plomby stomatologiczne) na podbudowie zrobionej z włókna szklanego.

Most protetyczny – wskazania

Przygotowanie mostu protetycznego polecane jest przed wszystkim tym pacjentom, którzy chcą trwale uzupełnić brak po utracie zęba albo zębów, lecz nie chcą przeznaczyć kosztów na droższe implanty stomatologiczne. Mosty protetyczne w zupełności wystarczają, żeby zlikwidować widoczną przerwę oraz zahamować nasilające się przemieszczanie się zębów pobocznych i wstrzymać utratę kości w przestrzeni braku zęba. Utrata kości to poważna sprawa, bo wpływa nie tylko na stan jamy ustnej, ale również prezencję twarzy, jaka może przez to wyglądać staro. Wypełnienie braku zęba w klinice dentystycznej sprawia, że odzyskujemy odpowiedni podział sił podczas żucia i prawidłowe funkcje oraz budowę zgryzu. W ten sposób minimalizujemy ryzyko tworzenia się chorób dziąseł i przyzębia z uwagi na odkładające się w przerwie pozostałości jedzenia. Podstawowym dla pacjentów aspektem założenia mostu protetycznego jest przywrócenie piękna uśmiechu. Jedyny wymóg, który należy spełnić, żeby dentysta mógł wstawić most protetyczny jest odpowiednia ilość filarów do podtrzymania mostu. Filary muszą być zdrowe, żeby obciążenie nie przyczyniło się do ich wczesnego zniszczenia.

Jak przebiega wykonanie mostu protetycznego?

Bazowym etapem każdego leczenia dentystycznego jest diagnoza oraz badania, jakie pomogą stomatologowi ocenić, czy zastosowanie mostu protetycznego jest odpowiednim rozwiązaniem, biorąc pod uwagę zdrowie jamy ustnej pacjenta. Gdy dentysta nie dostrzeże żadnych ograniczeń, będzie mógł ruszyć do działania. Gdy oparciem dla mostu protetycznego mają zostać naturalne zęby pacjenta, trzeba je przygotować. To oznacza, że dentysta musi je oszlifować, żeby później możliwe było indywidualne dobranie mostu. Mimo strachu wielu pacjentów szlifowanie zębów jest bezbolesne, ponieważ mieści się w zakresie szkliwa. Szlifowanie nie uszkadza zębów, a wykonujący go dentysta zawsze wie, jakie części zęba mogą być oszlifowane. Ten zabieg nie będzie niezbędny przy oparciu mostu na implantach. Kiedy zęby zostaną już gotowe, następnym etapem wykonania mostu protetycznego jest pobranie specjalnych wycisków. Na ich podstawie, dentysta protetyk stworzy indywidualnie dobrany most. Na ten czas, gdy w pracowni protetycznej wykonywany jest dopasowany most protetyczny, dentysta nakłada most tymczasowy, jakiego zadaniem jest osłona przygotowanych zębów. Kiedy ostatecznie most zostanie przygotowany, dentysta dostosuje go do jamy ustnej, po czym zakłada na stałe.

Zalety zakładania mostów protetycznych

Głównymi zaletami mostów protetycznych jest ich trwałość oraz wysoka estetyka. Dzięki nim możemy odzyskać parę zębów na raz oraz przywracamy wszystkie funkcje żucia. Wypełnienie zęba mostem protetycznym przywraca piękno uśmiechu i zupełny komfort.

Mosty protetyczne

Strona używa cookies
Ok