Klimatyzacja rekuperacja montaż i serwis toruń
Klimatyzacja i rekuperacja instalacja w Toruniu
1 września, 2020
Mosty protetyczne toruń - stomatologia estetyczna implanty
Most protetyczny
1 września, 2020

Okna pasywne

Kluczową zaletą budownictwa pasywnego jest widoczna energooszczędność, która wspiera oszczędzanie kosztów grzewczych. Jednym wśród najważniejszych elementów wskazujących na skuteczność tego typu budownictwa jest skorzystanie z okien pasywnych. W czym tkwi różnica od zwykłych okien? Pasywność cechuje się głównie wysoką termiczną izolacją. Korzystne parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w tego rodzaju oknach zazwyczaj nie przerasta 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im niższą wartość określa ten współczynnik tym lepsza izolacja. Głębokość okien energooszczędnych wynosi w zakresie 88-120mm, ale ich pakiety szybowe zwykle są pakietami trzyszybowymi. Dla wzmocnienia efektu w pasywnym budownictwie używania jest tównież pianka PUR (poliuretanowa o porównywalnych właściwościach termicznej izolacji. Jeśli chodzi o konstrukcję profili okien pasywnych, zazwyczaj to są okna o ramie drewniano-aluminiowej, drewnianej, aluminiowej oraz PCV.

Rodzaje okien pasywnych

Szczególną popularnością w pasywnym budownictwie nadal cieszą się okna pasywne PCV. Takiego typu okna są wybierane z uwagi na łatwy montaż, nietrudne zachowanie czystości oraz dość niską cenę. Aby okna z PCV były ocenione jako pasywne muszą spełnić kilka warunków. Między innymi jest to wymóg posiadania 6 komór wewnętrznych oraz aplikacja niezbędnych uszczelek, które zabezpieczają przed utratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Podobnie jest w przypadku okien pasywnych z drewna. Okna drewniane są przeważnie wybierane z uwagi na estetykę i elegancję. Zwykle, żeby stały się pasywne zawierają pakiet trzyszybowy z 2 komorami. Następnym rodzajem okien pasywnych są okna aluminiowe. Tak samo jak w przypadku okien pasywnych drewnianych i PCV muszą odpowiadać na określone wytyczne, jednak ich główną zaletą jest zdolność powstawania w wybranych kształtach. Niestety w zamian za to mają mniej korzystne właściwości izolacji termicznej, dlatego niezbyt często stosuje się je w domach oraz mieszkalnych budowlach. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien , warto nabyć drewniano-aluminiowe okna, które łączą w sobie zalety okien drewnianych i aluminiowych.  W tego typu oknach ramy tworzone są z drewna w zestawieniu z aluminiowym okuciem. W tego typu okanch, drewno można wymienić na PCV.

Zalety kupna okien pasywnych

Rozmawiając o oknach pasywnych przeważnie skupiamy uwagę na ich zaletę termicznej izolacji. Minimalna utrata ciepła jest szczególną korzyścią w porównaniu do do kosztów przekazywanych na utrzymanie najkorzystniejszej temperatury w środku mieszkania. Niewielkie straty ciepła gwarantują obniżenie wykorzystania systemów cieplnych w trakcie zimy oraz klimatyzacji w lecie. Dzięki zastosowaniu okien pasywnych poniesiemy mniejsze koszty za docieplenie pomieszczeń lub ochłodzenie powietrza w trakcie upałów. To sprawia, że o ile koszt łączący się z zastosowaniem okien pasywnych okaże się większy niż w przypadku niepasywnych okien, oszczędności pochodzące z porządnej termicznej izolacji zwrócą nam poniesione koszty. Poza izolacją cieplną należy wspomnieć również o zadowalającej akustycznej izolacji. Odpowiednio wstawione okna pasywne dość dobrze izolują nas od zgiełku z zewnątrz, gwarantując nam komfort. Dodatkową zaletą okien pasywnych jest ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Odporność na promienie słoneczne oraz opady, gwarantuje nam optymalną temperaturę bez przesadnego nagrzewania pomieszczeń oraz osłonę przed zawilgoceniem oraz pojawieniem się pleśni i grzybów. Dobrze zwrócić również uwagę na korzyści wynikające z budowy okien pasywnych. Za sprawa swojej budowy są wytrzymałe na stłuczenia, a porządnie wykonane okucia zapobiegają włamaniom. To zapewnia nam bezpieczeństwo.

Co warto sprawdzić nabywając okna pasywne?

Oczywiście w kwestii zakupu okien pasywnych, najistotniejsze są odpowiednie parametry oraz certyfikaty poświadczające jakość danego produktu. Należy zwrócić uwagę na głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość komór i szyb, wielkość ramy i materiał, z jakiego zostanie ono wykonane. Warto również zastanowić się nad dostosowaniem okuć i uszczelek, które mają duży wpływ na termiczną izolację oraz bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują też poprawną wentylację. W ten sposób zyskamy dostęp świeżego powietrza oraz tym samym nie doprowadzimy do strat cieplnych.

Najistotniejszym aspektem jest jednak montaż okna. Nic nie znaczące będą wybitne parametry pasywnego okna, wysokiej jakości materiały oraz antywłamaniowe okucia, jeśli okno nie zostanie zaaplikowane we właściwy sposób. Warto w tym celu zdecydować się na skorzystanie z usług profesjonalistę, jaki przeprowadzi montaż starannie. Niewłaściwy montaż skutkuje pojawianiem się termicznych mostków, przez które będzie uciekało ciepło. To w znacznym stopniu zniży działanie pasywnego okna, w wyniku czego nie będzie już ono pasywne, dlatego że utraci swoje najcenniejsze zalety.

Tuż obok dobrego montażu warto przemyśleć usytuowanie okien w projekcie domu. Kiedy zależy nam na optymalnym zastosowaniu właściwości okien pasywnych oraz czerpania z energii słonecznej. Rozmieszczenie okien od strony południowej lub północnej jest najkorzystniejsze. W ten sposób uchronimy się od przegrzania oraz potrzeby stosowania kolejnej ochrony przed nasłonecznieniem.

Okna Toruń

Strona używa cookies
Ok