DENTYSTA TORUN Gabinet stomatologiczny leczenie kanalowe
Szukamy dobrego dentysty, na co zwrócić uwagę
23 stycznia, 2019
Szkoła pływania niemowląt Toruń - Logafit kursy pływania dla małych dzieci
Szkoła pływania niemowląt
14 lutego, 2019

Leczenie kanałowe czyli Endodoncja

Endodoncja Toruń - Leczenie kanałowe bezbolesnie i skutecznie ile zabiegow

DENTYSTA BEZ BÓLU- CZY TO MOŻLIWE?

Każdy z nas chociaż raz w życiu, stresując się pod drzwiami gabinetu stomatologicznego, słyszał wrzaski bólu. Całkiem możliwe, że zdarzyło ci się też bohatersko poprosić o borowanie bez znieczulenia, co ostatecznie skończyło się ogromnym bólem i traumą przed dentystą. Natomiast inna inna grupa ludzi wręcz do przesady boi się nie tyle wiertła, co strzykawki. Badania pokazują, że 39% Polaków boi się umówić do dentysty. Wymowny jest zatem fakt, że 99% Polaków ma próchnicę. Chore zęby mogą skutkować bardzo dużymi kłopotami dla ogólnego stanu organizmu, dlatego współczesna stomatologia wychodzi naprzeciw wszelkim lękom swoich pacjentów i proponuje coraz to bardziej nowoczesne sposoby znieczuleń.

Dla tych, którzy obawiają się igieł…

Każdy z nas ma jakieś lęki. Są tacy, którzy źle czują się w ciemnych pokojach, inni przesadnie boją się pająków, są zaś i tacy, którzy odczuwają panikują na widok igieł. Jest to strach zupełnie normalny i nie powinniśmy się go wstydzić. Duża grupa ludzi nie zdaje sobie sprawy z możliwości współczesnej medycyny i wciąż funkcjonuje w realiach, kiedy dentysta był w stanie wyrywać nam ząb bez znieczulenia, tylko dlatego, że „skończyły się limity znieczuleń”. Jeśli strach przed jakimkolwiek bólem jest dla ciebie nie do przeskoczenia, można rozważyć zastosowanie nowoczesnych metod znieczulania. Poniżej prezentujemy najczęstsze z nich:

-„magiczna różdżka”- jest to elektroniczna metoda zwalczania bólu. Urządzenie to przypomina wyglądem różdżkę lub długopis, więc często nazywa się je z po niemiecku „Wand” lub po prostu „magiczna różdżka”. Najczęściej tę technologię wykorzystuje się w gabinetach dentystycznych dla najmłodszych, ponieważ środek znieczulający jest dawkowany przez urządzenie, które nie powoduje nagłego wtłoczenia preparatu w tkanki. Nie wyczujemy też żadnej strzykawki. Dodatkowym plusem tej metody jest również brak efektów ubocznych- podniebienie i język pozostają sprawne, zatem możemy po takim znieczuleniu swobodnie mówić. Częściowy paraliż przy znieczuleniu standardowym nierzadko wywołuje nieprzyjemne wrażenia a nawet ataki histerii.

-gaz rozweselający- Wykorzystanie podtlenku azotu w mieszance z tlenem, jest bardzo korzystnym i popularnym sposobem znieczulania. Gaz rozweselający uspokaja, odpręża i trochę oszałamia, dzięki czemu jest nam zdecydowanie prościej oddać się „pod skalpel” profesjonalisty, zamiast odruchowo cofać głowę. Ta metoda walki z bólem jest również bardzo często stosowana podczas wizyt dla dzieci. Jej niezaprzeczalne zalety, to brak konieczności używania strzykawek. Gaz nie powoduje także drętwienia w jamie ustnej. Inhalatory, przez które podawany jest podtlenek azotu bardzo często pachną owocami, co jest miłym zaskoczeniem dla pacjenta. Zdarza się, że pacjenci są w tym stopniu zrelaksowani, że zasypiają na fotelu dentystycznym i budzą się dopiero, kiedy „jest już po”.

-żel, plaster, spray- Na nasze specjalne życzenie stomatolog może też wykorzystać specjalny plaster, żel lub spray. Lek ten po przyłożeniu go do policzków znieczuli miejscowo posmarowany obszar i łatwiej będzie nam przyjąć koktajl podawany w strzykawce.

2. Hipnotyzowanie, relaksowanie i inne bólu uśmierzanie

Rozwój stomatologii dostarcza coraz więcej metod niekonwencjonalnych. Pojawia się coraz więcej klinik stomatologicznych, które oferują znieczulanie za pomocą specjalnych metod, na przykład utrzymanych w konwencji hipnozy. Te sposoby w Polsce pozostają wciąż w sferze atrakcji, chociaż są tak samo skuteczne. Metody „hipnotyczne” polegają na wykorzystaniu odpowiednio zaprogramowanych aplikacji, które emitują odprężające melodie i fale dźwiękowe o różnym natężeniu. W taki nasz organizm jest wprowadzany w cudowny stan zrelaksowania, co pozwala nam się rozluźnić podczas zabiegu i bez paniki oddać w ręce dentysty. W niektórych klinikach pacjent podczas zabiegu dostaje także okulary Virtual Reality. Dzięki nim może „odlecieć” do innego wymiaru, podziwiając niesamowite, realistyczne krajobrazy i słuchać tematycznej muzyki.

3. Strzykawka bezigłowa

Strzykawka bezigłowa- to narzędzie podobne do „magicznej różdżki”. Powinno łagodzić podawanie preparatu znieczulającego do dziąsła i zmniejszać uczucie „rozpychania” dziąsła przez wlewany weń płyn. Strzykawka bezigłowa ma wygląd małych rozmiarów pistoletu. Gadżet ten stopniowo podaje nam lek, dzięki czemu nie jest to aż tak bolesne jak normalna strzykawka.

4. Kto powinien unikać znieczuleń?

Perspektywa korzystania z usług dentysty bez możliwości znieczulenia, może być paraliżująca. Jeśli nie masz żadnych przeciwwskazań, zawsze warto poprosić o znieczulenie. Żyjemy w XXI wieku, nie ma sensu się więc niepotrzebnie katować. Są jednak okoliczności, kiedy potrzeba dentystę uprzedzić, że zastosowanie zwyczajnego środka zmniejszającego ból nie jest możliwe. Jako częste przeciwwskazanie do przyjmowania znieczulenia uznawana jest ciąża. Specjalistyczne analizy wykazały, że znieczulenie miejscowe nie oddziałuje negatywnie na rozwój dziecka, zatem śmiało możesz iść do dentysty , jeśli jesteś w ciąży. Warto jednak powiadomić o tym fakcie specjalistę, który ewentualnie wybierze delikatniejszy lek, albo zmniejszy połowicznie jego dawkę. Bardzo istotnym przeciwwskazaniem do stosowania znieczulenia u dentysty jest przyjmowanie preparatów, które rozrzedzają krew. Do tej grupy leków wliczamy m. in. aspirynę, dlatego jeżeli np. dzień przed wizytą u dentysty zażywałeś aspirynę, koniecznie poinformuj o tym lekarza. Dentysta powinien też wiedzieć, jeśli masz szczególne uczulenia na określone produkty lub środki farmakologiczne.

Leczenie kanałowe – stomatolog Toruń

Strona używa cookies
Ok