Serwis klimatyzatorów w Toruniu
29 stycznia, 2021
Rekuperacja i klimatyzacja – czym się różnią ?
2 lutego, 2021

W jaki sposób samodzielnie stworzyć witrynę internetową na WordPressie?

Samodzielne tworzenie witryny internetowej na WordPressie może sprawiać wrażenie, że jest skomplikowane, jednak nawet z niewielkimi umiejętnościami programistycznymi jest w pełni wykonalne, z uwagi na dużą liczbę gotowych narzędzi, wspierających cały proces twórczy. Na samym początku WordPress bardziej uznawany był za platformę blogową niż w formie bazy, gdzie da się stworzyć profesjonalną witrynę internetową. Z tego powodu bazowe możliwości skierowane były na budowanie postów z bloga. Obecnie wiele osób tworzących  profesjonalne witryny wciąż korzysta z opcji dodawania treści: nowości, porad, wskazówek, recenzji w zależności od charakteru konkretnej strony. Zwykle wpisy są wydzielone do dodatkowej zakładki, w której cyklicznie ukazują się kolejne posty. Natomiast znaczną część pełnej witryny zapełniają podstrony z treścią, która zazwyczaj przez dłuższy okres jest niezmienna. Na tych podstronach najczęściej dodawane są opisy personelu, usług, sukcesów, dyplomów lub np. cenniki. Żeby te poszczególne elementy mogły powstać bez fachowej wiedzy konieczny będzie page builder, czyli edytor za pomocą którego stworzymy części wizualne i tekstowe, jakie pojawią się na stronie.

Bazowy edytor wizualny na WordPressie

Bazowy edytor wizualny jest elementem dodanym w WordPressie już w chwili przygotowania się do pracy. Znacznie bardziej zaawansowane są oferowane poprzez wtyczki podłączane do administracyjnego kokpitu. Zamysł edytora wizualnego na WordPressie polega na wstawianiu kolejnych elementów do witryny WWW przez wybór odpowiedniego, po czym przeciągnięcie go (metodą przesuń oraz upuść) w dowolne miejsce. Bazowy edytor wizualny na WordPressie zawiera w sumie podobne opcje zarówno przy edycji strony głównej, podstron, jak i wpisów. Pełen proces tworzenia polega na selekcji danego bloku, naładowania go grafika lub tekstem, a następnie dostosowaniem do siebie poszczególnych bloków. W ten sposób można wstawiać na przykład nagłówki , listy, akapity, cytaty, pliki. Poszczególne elementy da się grupować, ustawiać , dzielić poprzez odstępy i separatory. Ponadto nawet podstawowy edytor wizualny umożliwia dodawanie samodzielnie kodów HTML, widżetów (np. kategorie, kalendarz, tagi), czy odnośników do portali społecznościowych (np. instagram, facebook, ). Nie wymaga to żadnych zdolności programistycznych. Uzupełniamy treść, obrazy, dodatki itp. określamy ich wielkość, kolory, pogrubienie, a edytor samodzielnie koduje. Przy tworzeniu wpisów dostępne są dodatkowe opcje, gdzie da się dobrać datę publikacji wpisu, przypisać mu wybraną kategorię, a także tagi oraz wstawiać wyróżniające zdjęcie, jakie stanie się okładką danego wpisu.

WordPressowe wtyczki edytorów wizualnych

Ogromną zaletą samego WordPressa jest możliwość podłączania wtyczek, jakie w znaczny sposób wspomagają projektowanie witryny internetowej. To nie tylko baza dodatków, co pozwala na dodawanie ponadpodstawowych funkcji jak na przykład formularze, harmonogramy albo rozbudowane tabele. Wśród wielu wtyczek zawierające wysoko zaawansowane pojedyncze elementy są też w pełni rozwinięte wizualne edytory, wzbogacone o większą liczbę możliwości. Wtyczki są płatne oraz darmowe, przy czym wersje płatne są najbardziej zaawansowane. Co ciekawe istnieją szablony, które zawierają w zestawie dostęp do wybranej wtyczki edytora. Taki dodatek jest wtedy w pewnym zakresie ograniczony, jednak jego cena zawrze się w cenie szablonu.

Muffin Builder

Szablonem, zawierającym rozbudowany edytor wizualny jest szablon BeTheme wykonany przez Muffingroup. Podłączony w środku Muffin Builder udostępnia ogromny zbiór opcji, związanych z projektowaniem oraz ułożeniem elementów na stronie. To narzędzie w bardzo prosty sposób pomoże zaprojektować profesjonalną oraz interesującą witrynę internetową na równi dla biznesu, jak i stale aktualizowanego bloga. Dzięki możliwości wstawiania wielu elementów od grafik, przez teksty po wartościowe dodatki w podsekcjach i kolumnach o wielu formatach, bez trudu zaprojektujesz oryginalną witrynę internetową dopasowaną do potrzeb.

Elementor

Główną korzyścią Elementora jest to, że w odróżnieniu od najprostszego edytora wizualnego WordPressa oraz Muffin Buildera, wszystkie elementy da się wstawiać, zmieniać bezpośrednio z widokiem witryny. Przy tamtych efekt jest widzialny dopiero po potwierdzeniu dodanych poszczególnych okien w edycji witryny. Elementor pracuje bezpośrednio z Podglądem w rzeczywistym czasie. Ma wbudowanych bardzo dużo możliwości do co poszczególnych elementów oraz ich wariantów. Praktycznie prawie każdy element da się szybko edytowany oraz ułożony zgodnie z upodobaniem zmieniając rozmiary, kolory, czcionki oraz np. rozmieszczenie.

Beaver Builder

Beaver Builder uznany jest jako jeden z najbardziej znanych oraz często stosowanych wtyczek do budowania stron WWW. Tak jak Elementor pracuje bezpośrednio na podglądzie zawartości strony w czasie rzeczywistym. To w dużym stopniu ułatwia tworzenie i jest bardzo wygodne. O ile Beaver Builder posiada wiele zaawansowanych opcji, których używanie nie sprawia trudności, niekiedy skrypt wymaga momentu na wczytanie danych, z powodu czego dodawane zmiany pojawiają się z niewielkim opóźnieniem.

Divi

Divi umożliwia projektowanie stron WWW, dzięki technice przeciągania oraz dodawania elementów. Praca w rzeczywistym czasie oraz wielka ilość opcji zmieniania stylów i treści sprawia, że jest znacznie bardziej wtyczką edycji wizualnej. Jednym z ważnych elementów Divi, jest zapisanie pełnej historii zmian, dzięki czemu bezprzeszkód można wrócić do wcześniejszego momentu oraz podjąć projektowanie na nowo.

WP Bakery (Visual Composer)

WP Bakery jest jednym z najwcześniejszych wizualnych edytorów, ze względu na co zwykle jest dołączany do niektórych szablonów w pakiecie. Przez wiele lat był poprawiany co sprawia, że teraz posiada bardzo dużo wartościowych opcji, jakie pozwolą zbudować funkcjonalną stronę. Zaawansowane możliwości wpływają jednak na jego wydajność, przez co niekiedy jest dość powolny. Mimo to jest łatwy w obsłudze oraz całkiem tani.

Strony internetowe Toruń

Strona używa cookies
Ok