DJ na wesele Toruń – podstawa udanej zabawy
13 stycznia, 2021
DJ na osiemnastkę Toruń
29 stycznia, 2021

W jaki sposób założyć i używać podpisu elektronicznego?

Procedura uzyskania podpisu elektronicznego nie jest mocno skomplikowana. W kilku prostych krokach można założyć osobisty certyfikat kwalifikowany, przypisany tylko jednej osobie. W jaki sposób założyć osobisty certyfikat kwalifikowany? Potrzeba tylko zakupić komplet zawierający oprogramowanie, czytnik, a także kartę, a następnie zainstalować oprogramowanie w komputerze. Finalnym elementem jest potwierdzenie personaliów klienta w jednym z punktów partnerskich. To jest niezbędne do założenia własnego e-podpisu, z uwagi na to, że to za sprawą spotkania firma rozprowadzająca certyfikaty zatwierdza, że właściwa, niepodszywająca się pod kogoś innego, osoba będzie korzystała z elektronicznego podpisu kwalifikowanego.

Kiedy jednak wszystkie etapy będą wypełnione do końca z certyfikatu kwalifikowanego można czerpać bez przeszkód na zatwierdzony czas. Upływ terminu ważności można wybrać samodzielnie. Zamawiając komplet określamy, czy potrzebujemy certyfikatu kwalifikowanego  na 2 czy 3 lata. Po tym okresie wystarczy przedłużyć o kolejne lata osobisty podpis i wciąż korzystać z niego bez trudu. Aby móc bezpiecznie używać podpisu elektronicznego koniecznych będzie parę elementów, jakie decydują o poprawnym składaniu podpisu.

Z czego składa się bezpieczny indywidualny podpis kwalifikowany?

Bazowym narzędziem, niezbędnym, żeby móc używać podpisu elektronicznego jest komplet nabyty w sklepie certyfikowanego producenta lub jego partnerów. Zwykle w skład takiego zestawu wchodzą: program komputerowy służący obsłudze podpisu elektronicznego, kryptograficzna karta oraz token albo czytnik.

Co więcej do każdego podpisu elektronicznego przypisane są dwa specjalne kody PUK oraz PIN. Są one potrzebne do prawidłowego stosowania podpisu elektronicznego. Kod PIN używany będzie za każdym razem przy podpisywaniu plików, natomiast kod PUK to ochrona w sytuacji kiedy dodany kod PIN został trzy razy wprowadzony nieprawidłowo i w ten sposób e-podpis miał zostać zablokowany. Poprawny kod PIN nadawany przy indywidualnych e-podpisach przeważnie ma od 6 do 8 cyfr. To ważne, by zachować kod PIN bez dostępu innych osób. W razie konieczności kod PIN można zmienić.

Posiadając zarówno czytnik albo token oraz numer PIN, da się podpisywać dokumenty, z uwagi na to przekazanie ich komuś innemy może sposowdować pojawienie się kłopotów. Powodem tego jest to, że certyfikat kwalifikowany ma tę samą siłę prawną, co odręczny podpis. W przypadku utraty jakiegoś z części zestawu do wstawiania podpisu elektronicznego, trzeba od razu bezzwłocznie zgłosić się do centrum certyfikacji, by doprowadzili do wyłączenia podpisu, żeby nie mogła skorzystać z niego inna osoba. Działania z zakresu bezpieczeństwa są tu fundamentem, ze względu na to trzeba utrzymać ostrożność.

Co zrobić, by podpisać elektroniczny plik?

Używanie podpisu elektronicznego nie należy do trudnych zadań. Korzystanie z indywidualnego e-podpisu kwalifikowanego pozwala na sygnowanie dokumentów w różnych formatach. Przeznaczone do obsługi oprogramowanie pozwala na składanie podpisu w kilku programach: bardzo dobrze przystosowany do pracy jest między innymi z programem Płatnik.

Przykładem tego są pliki PDF, które można podpisywać poprzez aplikację do ich odczytywania: Adobe Reader. Trzeba wgrać właściwy plik i znaleźć wariant pośród dostępnych certyfikatów. Trzeba wybrać swój własny elektroniczny podpis kwalifikowany, a następnie sprawdzić, czy jest on poprawny. Kiedy wszystko jest gotowe trzeba zatwierdzić zmiany, jednocześnie wybierając folder zapisu. Tutaj konieczny będzie numer PIN, jakim zostanie zatwierdzone zostawienie podpisu. Po dokonaniu tych czynności, plik jest podpisany.

Jak powinien wyglądać poprawnie podpisany plik?

To, czy plik jest odpowiednio podpisany można szybko ocenić poprzez oprogramowanie lub poprzez aplikację do odczytu plików PDF. Wszystko dzięki opcji sprawdzania danych o autorze. Program wskazuje zawarte informacje na temat podpisu oraz osoby, która podpisała plik. Aby właściwie podpisać plik elektroniczny, trzeba trzymać się instrukcji. W narzędziach programu muszą być dostępne możliwości, także opcje korespondujące bezpośrednio z elektronicznymi podpisami kwalifikowanymi. Należy pośród znanych systemowi certyfikatów wybrać osobisty, a następnie ocenić, czy wszystko się zgadza. Jeżeli tak, trzeba wskazać opcję „podpisz dokument” i potwierdzić swoje czynności poprzez wpisanie poprawnego kodu PIN. Od teraz plik jest podpisany pełnoprawnym elektronicznym podpisem kwalifikowanym.

Należy jednak mieć na uwadze, że certyfikat kwalifikowany ma taką samą siłę prawną, co podpis odręczny. Z tego powodu, trzeba podpisywać tylko takie dokumenty, jakich pochodzenia oraz wiarygodności jesteśmy pewni. Szczególnie, jeżeli są to dokumenty wymieniane z kontrahentem.

Cena osobistego podpisu elektronicznego

Aby wskazać koszt osobistego podpisu elektronicznego, trzeba zastanowić się nad tym, jak będziemy korzystać oraz jak długo będziemy potrzebować e-podpisu. Finalizując zakup należy wskazać, jakim sprzętem chcemy się posługiwać – to znaczy, jakie elementy będzie zawierał nasz komplet oprócz samego oprogramowania sterującego podpisem – a także jego termin ważności. Osobisty podpis kwalifikowany można wykupić na 1 rok, 2 lub 3 lata. Co więcej na koszt podpisu elektronicznego oddziałują również dodatki. Kiedy chcemy uzyskać obsługę instalacji oprogramowania przez firmę sprzedającą lub zyskać dodatkowe usługi, np. usługę znaczników czasu, wskazującą dokładny moment sygnowania pliku. Trzeba mieć na uwadze, że koszt certyfikatu kwalifikowanego wzrośnie.

https://podpis-elektroniczny.blacksoft.pl/jak-uzyskac-podpis-kwalifikowany-faq/

Strona używa cookies
Ok