Tłumacz przysięgły online biuro tłumaczeń online Protlumaczenia.pl
Natychmiastowe tłumaczenia online
12 lutego, 2017
Kursy i szkolenia na kierowców pojazdów uprzywilejowanych kurs dla konwojentów szkolenia podstawowe dla kierowców karetek
Kursy dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych
13 lutego, 2017

Czy kredyty są konieczne? Analizując nawyki klientów, stosunkowo nietrudno odnajdziemy odpowiedź na to pytanie. Tak, kredyty są przydatne. Nie są niezbędne, ale upraszczają nam mnóstwo ważnych sytuacji. Średnie zarobki w Polsce nie dają nam możliwości na nabycie samodzielnego domu czy samochodu. A w końcu każdy z nas chce się kiedyś usamodzielnić, czy zacząć spełniać swoje plany zawodowe. Po co Ci kredyt? Prosto jest wyrazić to zdanie osobie, która zyskała wysoki spadek po dziadkach, a nigdy nie znalazła się w skórze „szarego obywatela”. Mimo dostępności tejże formy wsparcia materialnego, kredyty wciąż kojarzą się nam bardzo negatywnie. Obciążenie na długi termin i niepokój przed utratą zdolności zwrotu kredytu – to główne obawy, z jakimi spotykamy się w sytuacji składania wniosku kredytowego.

Jeśli odczuwasz jakieś wątpliwości, zrobimy wszystko by je wytłumaczyć. Niżej zaprezentujemy „dobre” strony kredytów. Przedstawimy Tobie krok po kroku, na co warto kierować uwagę przy zawieraniu umowy o kredyt. Zestawimy rożne rodzaje kredytów, aby ułatwić Ci wybór jakiegoś z nich.

Kredyt hipoteczny – pierwszy krok do nowego domu

Z zasady kredyt hipoteczny jest swoistym rodzajem inwestycji. Istotną cechą kredytu hipotecznego jest zabezpieczenie hipoteczne. Hipoteka, to prawo na rzeczy chroniące określoną wierzytelność, na bazie jakiego bank może dochodzić zaspokojenia swojego roszczenia, w przypadku niemożliwości zapłaty zadłużenia kredytowego. Przedmiotem kredytu hipotecznego może być:

  • całkowita nieruchomość,
  • ułamkowa część nieruchomości,
  • zbiór nieruchomości,
  • użytkowanie wieczyste.

Ogół kredytu hipotecznego uzależniony jest w decydującej mierze od naszej sytuacji ekonomicznej. Wartość kredytu hipotecznego zależy od kilku elementów – rozciągłości terminu zwrotu, wskaźnika LTV i indywidualnej wiarygodności. Im mniejszy termin spłaty kredytu, tym mniejsze koszty obsługi kredytu. LTV (w rozwinięciu Loan to Value) to stosunek pomiędzy wysokością kredytu, a wartością nieruchomości. Im wyższy udział własny tym mniejsza wartość procentowa tego przelicznika. Zredukowanie wartości LTV wiąże się z spadkiem marży pełnego kredytu. A co z wiarygodnością? Dla pożyczkodawcy niezwykle znacząca jest historia kredytowa. I co może być zdumiewające, w przypadku kredytu hipotecznego dużo korzystniej są klasyfikowane osoby, które miały wcześniej jakiekolwiek zobowiązania, od tych, które nigdy nie zaciągały pożyczek gotówkowych. Wysoka zdolność kredytowa przyczynia się do obniżenia marży całkowitego kredytu.

Kredyt samochodowy, czyli jak sfinansować nowy samochód

W odróżnieniu od kredytu hipotecznego, kredyt na samochód jest dużo prostszy w uzyskaniu. Głównie dlatego, że suma pożyczanych pieniędzy jest znacząco mniejsza. W przypadku kredytu na samochód, instytucje bankowe stosują kilka typów zabezpieczeń: zastaw rejestrowy, przewłaszczenie na zabezpieczenie lub depozyt karty pojazdu. Dodatkowym zabezpieczeniem jest cesja praw z polisy ubezpieczeniowej. Dzięki zdobyciu tego gatunku kredytu możemy nabyć nie tylko nowy pojazd, ale także kemping, motor, a nawet łódź silnikową. Ważny jest również warunek, że pojazd nie musi być nowy. Wysokość marży kredytu zależy, identycznie jak przy kredycie hipotecznym, od wkładu własnego. Oprocentowanie faktyczne wynosi od kilku do kilkunastu procent w skali roku. W wielu przypadkach kredyt samochodowy okazuje się być znakomitym rozwiązaniem.

Kredyt na samochód kierowany jest do osób fizycznych. Postacią kredytu dostępną dla przedsiębiorców jest leasing. Poprzez umowę leasingu finansujący przekazuje leasingobiorcy prawo do korzystania z danej rzeczy na ustalony wcześniej czas, w zamian za ustalone ratalne opłaty. Zalety wypływające z leasingu są następujące:

  • niewielkie zaangażowanie pieniężne
  • optymalizacja podatków
  • odliczenie VATu

Po oddaniu wszystkich rat, własność pojazdu przechodzi na leasingobiorcę.

Nie daj się oszukać – umowa kredytowa od podstaw

Przed oddaniem wniosku, każdorazowo należy szczegółowo upewnić się jaka jest realna cena nieruchomości. Cena nieruchomości wpłynie na wielkość kredytu. Podczas wizyty, konsultant kredytowy będzie żądał informacji o przychodach (wartość netto, wykształcenie, długość pracy) i o pozostałych zobowiązaniach finansowych. Opierając się na tych informacjach wyznaczy on zdolność kredytową. W umowie kredytowej oznaczone zostanie oprocentowanie, które jest zależne od elementów giełdowych (na jakie nie mamy wpływu) i od marży narzucanej przez instytucje bankowe. Dodatkową opłatą, z którą będziemy mieli do czynienia, jest prowizja banku. Jest to procentowo wyznaczony współczynnik mówiący o tym, jaką wartość pieniężną zapłacimy bankowi za wręczenie kredytu gotówkowego.

Zanim podpiszemy umowę o kredyt, warto się z nią wcześniej zaznajomić. Zawsze możesz poprosić bank o wzór umowy, by móc ją przeczytać z bliskimi.

Jeśli odpowiednio podejdziemy do kredytu, okaże się on przyjaznym wsparciem i okazją na lepsze możliwości. Spora liczba osób rozważa kredyt gotówkowy jak lokatę i według nas jest to doskonały styl myślenia. Porównanie kredytów na własną rękę potrafi być pracochłonne, dlatego też dobrze jest zatroszczyć się o pomoc konsultantów finansowych, którzy zapewnią Tobie obsługę w wysokim standardzie i mnóstwo potrzebnych porad.

Chcesz wiedzieć więcej o kredytach? Wejdź na naszą stronę i bądź na bieżąco: kredyty hipoteczne Toruń

Strona używa cookies
Ok