Kantech
Technologie teleinformatyczne w bezpieczeństwie: kamery Illustra, Zettler MZX, Zettler ZX
1 stycznia, 2017
Kampanie SEO pozycjonowanie na mapie Google pozycjonowanie firmowych wizytówek
Internetowe kampanie reklamowe
6 stycznia, 2017

Projektowanie ogrodów na zlecenie – poradnik

Seedart projektowanie ogrodów

Projektowanie ogrodów to wymagająca sprawa, dlatego dobrze jest polecić to specjaliście, który posiada już doświadczenie, obszerną wiedzę na ten temat i talent. Jeśli chcesz, żeby Twój ogród był oczywiście doskonały, lecz też solidny i użyteczny, musisz pamiętać o tym, że projektowanie ogrodów nie polega wyłącznie na ciekawym wyznaczeniu miejsca dla drzewek i kwietników. To jeszcze inne rzeczy, które zwięźle przedstawimy w niniejszym poradniku. Także szczerze zachęcamy do obznajomienia się z naszym artykułem w zakresie projektowania ogrodów.

Projektowanie ogrodów a potrzeby domatorów

Przed tym, jak profesjonalista zacznie przygotowywać projekt ogrodu, na początku porozmawia z Tobą, jaką funkcję ma pełnić Twój ogród. Czy przykładowo miałaby to być strefa rekreacyjna, przykładowo z rusztem do grilla i tarasem lub może przestrzeń praktyczna, gdzie można hodować krzewy owocowe i ogródek warzywny Niewątpliwie opcji jest dużo więcej i w zależności od tego, czego oczekujesz, taki układ zostanie sporządzony.

Projektowanie ogrodów – możliwości zagospodarowania terenu

Spraw, które trzeba brać pod uwagę na czas robienia planu ogrodu, jest doprawdy dużo. Przykładowo wielkość działki, którą masz. Dobry schemat ogrodu może wizualnie powiększyć metraż albo przedstawić zagospodarowanie terenu tak, żeby był on dla mieszkańców jak najbardziej użyteczny.

Co powinno znaleźć się w takim planie? Projekt ogrodu oprócz roślinności bierze pod uwagę wiele możliwości, w tym również ozdoby, czyli ścieżki z kamyczków, stawy, pergole, czy popiersia. Pomijając naturalnie pewne utrudnienia (powierzchnię albo otoczenie) projektowanie ogrodów daje sposobność, aby opracować taki ogród, który stanie się nie tylko źródłem radości ale stanie się również miejscem relaksu.

Projektowanie ogrodów może reprezentować różne style w architekturze krajobrazu. Za ich sprawą przed Twoim domem może powstać:

  • ogród regularny (ogród proporcjonalny) – cechujący się wielkim porządkiem, bardzo często towarzyszą mu rzeźby, przystrzyżone krzewy i rabaty. Okazem takiego ogrodu jest ogród francuski,
  • ogród swobodny – cechuje go charakter naśladujący naturalność, w tego typu ogrodzie rośliny mają sprawiać wrażenie, że nie zostały sadzone przez ogrodnika. Taki ogród najczęściej wzbogaca się kamieniami, skalniakami itd. tak jak w ogrodach angielskich,
  • ogród złożony – czyli typ ogrodu, łączący w sobie wyżej wymienione cechy.

Nieco odmiennie będą także tworzone ogrody, które będą powstać w danym otoczeniu. Bierze się tu pod uwagę najważniejsze trzy rodzaje środowiska (stąd też podział tych ogrodów): ogród w przestrzeni miejskiej, ogród podmiejski i ogród na wsi. Wyróżniają się one między innymi wielkością, często jest tak, że ogród miejski będzie stosunkowo mniejszy niż ten występujący na terenach wiejskich. Stąd odrębnie powinno się podejść do niewielkiego ogrodu, a inaczej do większego, bo nie każdy styl będzie tu adekwatny. Oczywiście projektant pokaże Tobie, który styl ogrodu będzie najlepiej odpowiadać do środowiska i ukształtowania terenu albo zasugeruje Ci zupełnie nowe, unikalne podejście.

Ważne aspekty podczas projektowania ogrodów

Warto jest zawsze mieć na uwadze, że własna wizja nie zawsze może być w pełni przygotowana przez architekta. Projektowanie ogrodów wymaga również tego, aby mieć na uwadze elementy środowiskowe, które posiadają kluczowy wpływ na to, które rośliny będą się w ogrodzie doskonale czuły. Rośliny rosnące w naturze jedynie w danych terenach (na przykład rośliny tropikalne, rośliny wysokogórskie i tym podobne) mogą się nie przyjąć w polskim klimacie nie tylko ze względu na mikroklimat, lecz także na bakterie.

Przy projektowaniu ogrodów należy dodatkowo omówić kwestię tego, do jakiego stopnia chcesz zajmować, więc ile godzin planujesz przydzielać na pielęgnowanie ogrodu. Gdy nie posiadasz determinacji do tego czy zwyczajnie nie czujesz ochoty, architekt dopasuje roślinność w ten sposób, by by odpowiadały one oczekiwaniom, czyli były to np. rośliny nietrudne w utrzymaniu (często są to krzewy iglaste, czyli cisy, cyprysy.

Zanim projektowanie ogrodów ruszy, trzeba zbadać teren

Nim wygląd ogrodu będzie Ci nakreślony, ogrodnicy muszą wpierw sprawdzić, jakie warunki ukształtowały się w Twoim ogrodzie. Zaufany architekt krajobrazu zrobi:

    • analizę terenu pod kątem cech gruntu,
    • ocenę nasłonecznienia i zacienienia ogrodu,
    • analizę położenia terenu (kąt nachylenia i tak dalej).

Po rozpoznaniu Twoich oczekiwań, zweryfikowaniu możliwości i przeanalizowaniu terenu, ekspert może ostatecznie zająć się tym, na czym bardzo Ci zależy, czyli projektowaniem ogrodu.

Projekt ogrodu w formie graficznej

Korzyścią zlecania projektowania ogrodów jest to że po omówieniu detali, projektant stworzy dla nas wizualizację ogrodu, czyli ukazanie ogrodu w postaci graficznej. Niezwykle często są to schematy w postaci symulacji 3D, która rozjaśni nie tylko model ogrodu, ale dodatkowo jego kolory z uwzględnieniem otoczenia.

Projektowanie ogrodów – polecana firma

Tyle w temacie, jeśli idzie o projektowanie ogrodów. Szczegółowych informacji na temat projektu Twojego ogrodu otrzymasz w firmie ogrodniczej specjalizującej się w projektowaniu ogrodów. Zatem jeżeli zależy Ci na efektach, fachowym doradztwie i wspaniałym ogrodzie, koniecznie sprawdź możliwości, które gwarantuje Seedart projektowanie ogrodów, a na 100% się nie rozczarujesz.

Strona używa cookies
Ok