Kampanie SEO pozycjonowanie na mapie Google pozycjonowanie firmowych wizytówek
Internetowe kampanie reklamowe
6 stycznia, 2017
Wyroby ze skóry naturalnej licowej torby i torebki ze skóry teczki i kosmetyczki ze skóry
Produkty skórzane najwyższej jakości
18 stycznia, 2017

Najlepsze drewno kominkowe

Drewno kominkowe Stare Babice drewno suche Warszawa drewno niesezonowane

Podstawowe parametry drewna kominkowego

Większość z nas drewno do spalania w kominku zakupuje „oczami”. Wcale nie ma w tym niczego niezwyczajnego, bowiem tak zachowuje się typowy odbiorca. Wcale nie możemy jednak kierować się jedynie optyczną stroną drzewa, ale zasadniczymi jego wartościami (o których a propos powinien poinformować nas dystrybutor). Chodzi tu w pierwszej kolejności o jego konsystencję oraz wilgotność. Drzewo twarde będzie się palić dużo dłużej oraz odda większą ilość ciepła niż drewno miękkie. Konkretne gatunki różnią się wilgotnością po wycięciu oraz po wysuszeniu, co niejednokrotnie dezorientuje błąd kontrahentów. Przykładowo wilgotność wierzby liczy 180%, zaś jesionu tylko 40%. Powinniśmy zweryfikować zasadnicze parametry drewna kominkowego, a mianowicie wartość opałową 1 mpu (metra przestrzennego drewna ułożonego), sumę wody którą powinniśmy odparować z surowego drzewa i średnią twardość. Dla odbiorców kominków ważkie są też inne własności, m in.
zapach albo charakterystyczne trzaski.

Jakie wybrać drewno do kominka?

Drzewo do kominka jest unikalnym typem drewna, albowiem musi zaspokoić większą ilość wskazań niźli drewno opałowe do spalania w piecykach. Najekonomiczniejsze jest drzewo liściaste w postaci klocków bądź szczap. Czemu? Drzewa iglaste mają słabszą kaloryczność, tzn. łatwiej i dynamiczniej się spalają. Dylematem jest ponadto ilość żywicy, jaka potrafi poważnie ubrudzić kominek. Obrazowo jodła, a tak naprawdę jej odłamki lub ścinki, perfekcyjnie nadaje się na rozpałkę. Jeżeli niestety nie mamy wyjścia oraz musimy napalić w kominku drewnem iglastym, wtedy wymieszajmy je z którymkolwiek rodzajem drewna liściastego. Rodzaje drewna kominkowego rozróżnia się zazwyczaj na miękkie i twarde, naturalnie zaraz po wycięciu wybranego drzewa. Rodzaje miękkie cechują się skromniejszą wartością opałową, ponieważ posiadają mniejszą gęstość oraz ciężar. W sposób ogólny wyróżnia się parę nadzwyczaj powszechnych drzew liściastych, z których jest uzyskiwane drewno kominkowe: jarząb, dąb, śliwa, wiąz, brzoza, czereśnia czy kasztanowiec. Najlepiej sprawdza się twarde drewno grabu, jesionu, oraz akacji.

Właściwości pojedynczych wariantów drewna kominkowego

Buk – jest niezwykle ciężkie, łupliwe oraz twarde. To najlepsze drewno do kominka, bo ma niezwykle cienką korę, błyskawicznie wysycha oraz odróżnia się bardzo dużą konsystencją. Tok palenia upływa spokojnie. To drewno, które pali się niezwykle powoli i daje mnóstwo ciepła.

Brzoza – szybko schnie, sprawnie się ją rąbie, ma doskonałą kaloryczność i jest zwykle dostępna. Po rozpaleniu zdobywamy porządny, harmonijny płomień.

Grab – posiada nadzwyczaj wysoką konsystencję, lekką korę i całkiem łatwo suszy się. To drewno jest najefektywniejsze do przepalania w kominku, gdyż bardzo wolno się spala. Płomień jest właściwie niewielki, lecz ogrzewa niezwykle długo.

Dąb – stopniowo się spala, zapewnia dużo ciepła, idealnie nadaje się do wędzenia żywności i posiada sporą wartość opałową. Bolączką jest długie wysychanie, tęga kora, przeszkody w przełamywaniu na elementy.

Wiąz – jest podobny do dębu, posiada jednak lżejszą korę oraz szybciej suszy się. Na pewno jest uciążliwe w rozdrabnianiu jeżeli pochodzi, np. z przylegających do dróg drzew albo ogrodów.

Jarząb – to ogromnie solidne drewno kominkowe, osobno występuje okazjonalnie (częściej jako dodatek do właściwego drewna).

Klon – jest dość ciężkie, ma delikatną korę, natychmiast paruje oraz łatwo się rąbie.

Jesion – to następne świetne drewno kominkowe, które ma niezmiernie dużą spójność i znakomitą wartość opałową. Jest skomplikowany w rozbijaniu.

Olcha – powinna być niezmiernie dokładnie wysuszona, inaczej ciężko się wypala. Doskonałe drzewo do wędzenia żywności, gdyż ofiarowuje im niesamowity kolor i zapach.

Osika – ma znikomą gęstość oraz kaloryczność, jest typem miękkim. Należy jednakże okazjonalnie przepalić nią w kominku, bo rewelacyjnie czyści kominek ze smoły i z sadzy.

Akacja – to masywne i nadzwyczaj kaloryczne drewno, które posiada znaczną korę. Niewątpliwie jest powodem stanów zapalnych śluzówek i skóry.

Wierzba – porównywalnie jak topola nie bardzo jest odpowiednia na drewno kominkowe. Ma niską twardość oraz niedużą kaloryczność.

Drzewa owocowe – posiadają pierwszorzędną ścisłość. Wbrew niektórym opiniom rewelacyjnie nadają się do przepalania w kominku. Ogromnie pożądanymi są śliwa bądź wiśnia. Drewno owocowe ma delikatną korę i w czasie palenia emituje wspaniały bukiet.

O tym koniecznie trzeba pamiętać!

Do przepalania w kominku za żadne skarby nie powinno się stosować fragmentów drewna, jakie uprzednio było zabezpieczane, farbowane wszelkimi chemicznymi preparatami lub lakierowane.

W jakim miejscu powinniśmy kupić drewno kominkowe?

Przede wszystkim w nadleśnictwach, tartakach oraz składach opałowych. W pierwszej wspomnianej lokalizacji otrzymamy drzewo niesezonowe, zazwyczaj poćwiartowane w spore kloce czy szczapy (o długości od pół metra do metra). Tutaj powinniśmy zakupić też drewno słabszej klasy, mianowicie szczątki. Drewno niesezonowe trzeba posiekać oraz przechowywać przynajmniej 1 rok. Opłata jest blisko 3 razy mniejsza niż drewna kominkowego sezonowego. Tymczasem w tartakach czy sklepach kupimy drewno sezonowe, posiekane na zgrabne odcinki, jakimi mamy szansę natychmiast palić. Jeśli zajmuje Cię zakup drewna kominkowego w korzystnej cenie, wejdź w ten link – drewno kominkowe Warszawa

Strona używa cookies
Ok