Fumigacja palet - Fumigacja palet na eksport - Fumigacja palet drewnianych na eksport - Dezynsekcja palet - Fumigacja palet Warszawa - Fumigacja palet Gdynia
Fumigacja – metoda zwalczania szkodników drewna
16 marca, 2017
Medycyna estetyczna redukcja tkanki tłuszczowej usuwanie cellulitu regeneracja skóry
Profesjonalne zabiegi usuwające miejscową tkankę tłuszczową
17 marca, 2017

Zwalczanie korników i innych szkodników

Zwalczanie korników Warszawa - Zwalczanie szkodników drewna - Szkodniki drewna - Jak pozbyć się korników - Usuwanie korników z drewna

Szkodniki drewna takie jak korniki, wbrew temu że stanowią ważny czynnik łańcucha pokarmowego, dość niekorzystnie oddziałują na kondycję lasów. Zazwyczaj pasożytują na jednej powierzchni przez parę lat. Jest to spowodowane cyklem rozrodczym insektów. Korniki przechowują jaja w drewnie. Larwy ewoluują, zaczynają żywić się materiałem, po czym zaczynają się rozmnażać. I tak dalej.

Dla konserwacji drewnianych powierzchni najistotniejsza jest prewencja. Zabezpieczanie drewnianych konstrukcji adekwatnymi preparatami to podstawa. Dzięki temu redukujemy szanse na rozwój szkodników drewna w danym surowcu. W chwili w której odkryjemy obecność owadów w drewnie powinniśmy podjąć właściwe postępowanie. Zwalczanie korników wymaga właściwej analizy, czasu i użycia właściwych procedur. Konieczna jest zatem pomoc fachowców w dziedzinie usuwania szkodników drewna. Na szczęście w naszym kraju jest kilka firm, które zasługują na wyróżnienie, m.in Corneco. Polemizując z właścicielem tej rzetelnej firmy dowiedzieliśmy się kilku fascynujących rzeczy dotyczących pasożytów drewna i procedur ich eliminowania. Teraz pragniemy Wam to przedstawić.

Najczęściej spotykane drewnojady

Wszystkie pasożyty w drewnie nazywane są specjalistycznie ksylofagami. Z języka greckiego ksylon oznacza drewno, a phagein zżerać, stąd nie trudno jest wydedukować pochodzenie tego dość sporadycznie widzianego sformułowania. Ksylofagi są to insekty w postaci dorosłej, lub larwy które odżywiają się drewnem. Funkcja ksylofagów w naturze jest ambiwalentna. Z jednej strony niszczą one strukturę drzew, ale z drugiej wytwarzają terytorium dla młodych drzew w lesie. Dobrze jest tu dostrzec, że korniki prześladują schorowane i stare drzewa. Są więc szkodnikami pochodnymi, bo eliminują z przyrody to co i tak już zostało naruszone przez inne czynniki. Aczkolwiek z uwagi na wielkość ich działania sprawiają więcej szkód niż zysku. Sprawdźmy tymczasem jakie szkodniki drewna możemy zazwyczaj zaobserwować w naszym kraju.

  • Spuszczel pospolity – długość ciała tego małego pasożyta sięga 21 mm. Spuszczele najczęściej odżywiają się drewnem o miękkiej strukturze, czyli drewnem drzew iglastych. Preferują słoneczne wnętrza, stąd niezwykle często można je wypatrzyć na strychu lub na poddaszu drewnianych domów. Zostawiają za sobą owalne otwory.
  • Kołatek domowy – porównywalnie jak spuszczel oblega drzewa iglaste, takie jak sosny, czy świerki. Długość ciała tego szkodnika mieści się w granicach od 2,5 do 4 mm. Trudno go zauważyć gołym okiem. Pomimo niewielkich kształtów może wywołać duże zniszczenie. Kołatek żeruje zwłaszcza w środowiskach gdzie rozwija się grzybnia abrozyjnego grzyba.
  • Kornik drukarz – najczęściej występujący szkodnik o rozciągłości ciała wahającej się od 1 do 9 mm. Napada na chore drzewa. Przez wzgląd na liczebność walka z kornikiem jest niezwykle trudna. Przeważnie żeruje on na danej części drzewa. Uwielbia także konstrukcje budowlane. Występuje na całym globie.

Jak walczyć szkodnikami drewna?

Najcięższym wrogiem jest niewątpliwie kornik. Prędkość rozmnażania i ilość sprawia, że eliminacja tego szkodnika nie należy do najbanalniejszych zadań. Aczkolwiek zastosowanie odpowiednich środków chemicznych i właściwych metod usprawnia wojnę z tym insektem.

Sposoby eliminowania szkodników w drewnie są przeróżne. Od cieplnych po chemiczne. Wdrażane są ze względu na konstrukcję materiału, na rodzaj pasożyta i skuteczność postępowania. W dalszej części artykułu zilustrujemy Wam głównie wprowadzane metody usuwania ksylofagów:

  • metoda mechaniczna – wdrażana jest w drewnianych kompozycjach budowlanych. Polega na ociosaniu intensywnie skażonych elementów drewna. Metodę fizyczną przeważnie łączy się z chemicznym usuwaniem pasożytów. Połączenie tych dwóch zabiegów całkowicie likwiduje szkodniki.
  • Metoda chemiczna – polega na zagazowaniu, opryskaniu, albo iniekcji ciśnieniowej budynku drewnianego profesjonalnymi preparatami chemicznymi, zwanymi fumigantami. Jest to najbardziej zaawansowana technika zwalczania pasożytów drewna. W trakcie fumigacji potrzebne jest okrycie obiektu, lub określonego pomieszczania specjalną folią.
  • Metoda termiczna – określana także jako dezynsekcja z wykorzystaniem fal mikrofalowych. Używane w tej technologii urządzenie emituje fale elektromagnetyczne, które stymulują molekuły wody w drewnie. Drewno rozpala się do temperatury 56 stopni co doprowadza do śmierci szkodników mieszkających w elemencie drewnianym. Ta procedura jest najbezpieczniejsza dla ludzi i stworzeń i najsprawniejsza pod względem likwidowania insektów.

Podczas pogawędki z pełnomocnikiem przedsiębiorstwa Corneco dowiedzieliśmy się jak bardzo dokuczliwe mogą być pasożyty w drewnie i jak można się przed nimi zabezpieczyć. Poznaliśmy sprawy Kontrahentów, których budynki były w opłakanym stanie przed dezynsekcją, a po wyglądały jak nowe. Po analizie tych przykładów mamy szansę Wam powiedzieć, że pierwszą kwestią o jaką powinno się zadbać jest właściwa impregnacja drewna. Dostępne w branży środki skutecznie chronią drewno nie tylko przed robakami, ale również przed szkodliwym działaniem słońca i wilgoci. Jest jeszcze druga kwestia – kontrola. Przy pierwszych oznakach ataku ksylofagów warto jest ekspresowo skonsultować się z instytucją zwalczającą szkodniki w celu rozpoznania rodzaju pasożyta i postaci szkód.

Zwalczanie szkodników drewna zacznij od współpracy z profesjonalną firmą. Wejdź na stronę www.szkodnikidrewna.com i zapoznaj się z informacjami o skutecznych metodach zwalczania korników: zwalczanie korników Warszawa

Strona używa cookies
Ok