Szkodniki drewna takie jak korniki, wbrew temu że stanowią ważny czynnik łańcucha pokarmowego, dość niekorzystnie oddziałują na kondycję lasów. Zazwyczaj pasożytują na jednej powierzchni przez parę lat. Jest to spowodowane cyklem rozrodczym insektów. Korniki przechowują jaja w drewnie. Larwy ewoluują, zaczynają żywić się materiałem, po czym zaczynają się rozmnażać. I tak dalej.
Dla konserwacji drewnianych powierzchni najistotniejsza jest prewencja. Zabezpieczanie drewnianych konstrukcji adekwatnymi preparatami to podstawa. Dzięki temu redukujemy szanse na rozwój szkodników drewna w danym surowcu. W chwili w której odkryjemy obecność owadów w drewnie powinniśmy podjąć właściwe postępowanie. Zwalczanie korników wymaga właściwej analizy, czasu i użycia właściwych procedur. Konieczna jest zatem pomoc fachowców w dziedzinie usuwania szkodników drewna. Na szczęście w naszym kraju jest kilka firm, które zasługują na wyróżnienie, m.in Corneco. Polemizując z właścicielem tej rzetelnej firmy dowiedzieliśmy się kilku fascynujących rzeczy dotyczących pasożytów drewna i procedur ich eliminowania. Teraz pragniemy Wam to przedstawić.
Wszystkie pasożyty w drewnie nazywane są specjalistycznie ksylofagami. Z języka greckiego ksylon oznacza drewno, a phagein zżerać, stąd nie trudno jest wydedukować pochodzenie tego dość sporadycznie widzianego sformułowania. Ksylofagi są to insekty w postaci dorosłej, lub larwy które odżywiają się drewnem. Funkcja ksylofagów w naturze jest ambiwalentna. Z jednej strony niszczą one strukturę drzew, ale z drugiej wytwarzają terytorium dla młodych drzew w lesie. Dobrze jest tu dostrzec, że korniki prześladują schorowane i stare drzewa. Są więc szkodnikami pochodnymi, bo eliminują z przyrody to co i tak już zostało naruszone przez inne czynniki. Aczkolwiek z uwagi na wielkość ich działania sprawiają więcej szkód niż zysku. Sprawdźmy tymczasem jakie szkodniki drewna możemy zazwyczaj zaobserwować w naszym kraju.
Najcięższym wrogiem jest niewątpliwie kornik. Prędkość rozmnażania i ilość sprawia, że eliminacja tego szkodnika nie należy do najbanalniejszych zadań. Aczkolwiek zastosowanie odpowiednich środków chemicznych i właściwych metod usprawnia wojnę z tym insektem.
Sposoby eliminowania szkodników w drewnie są przeróżne. Od cieplnych po chemiczne. Wdrażane są ze względu na konstrukcję materiału, na rodzaj pasożyta i skuteczność postępowania. W dalszej części artykułu zilustrujemy Wam głównie wprowadzane metody usuwania ksylofagów:
Podczas pogawędki z pełnomocnikiem przedsiębiorstwa Corneco dowiedzieliśmy się jak bardzo dokuczliwe mogą być pasożyty w drewnie i jak można się przed nimi zabezpieczyć. Poznaliśmy sprawy Kontrahentów, których budynki były w opłakanym stanie przed dezynsekcją, a po wyglądały jak nowe. Po analizie tych przykładów mamy szansę Wam powiedzieć, że pierwszą kwestią o jaką powinno się zadbać jest właściwa impregnacja drewna. Dostępne w branży środki skutecznie chronią drewno nie tylko przed robakami, ale również przed szkodliwym działaniem słońca i wilgoci. Jest jeszcze druga kwestia – kontrola. Przy pierwszych oznakach ataku ksylofagów warto jest ekspresowo skonsultować się z instytucją zwalczającą szkodniki w celu rozpoznania rodzaju pasożyta i postaci szkód.
Zwalczanie szkodników drewna zacznij od współpracy z profesjonalną firmą. Wejdź na stronę www.szkodnikidrewna.com i zapoznaj się z informacjami o skutecznych metodach zwalczania korników: zwalczanie korników Warszawa