Okna pasywne w budownictwie energooszczędnym
15 września, 2020
Program enova365 -wdrożenia
15 września, 2020

Usługi brukarskie Toruń

Z czego wykonać nawierzchnię na podjazd?

Fundamentem dobrego podjazdu pod dom jest wytrzymałe wykończenie, które będzie służyło przez lata. Ciężar wywołany stałym użytkiem wymaga by nawierzchnia była trwała i nie zepsuła się za prędko. Żeby stworzyć trwały podjazd potrzeba nie tylko odpowiedniego przygotowania w postaci podbudowy, aby uniknąć osuwania się, ale również najlepszych tworzyw do stworzenia podjazdu. Wśród przeważnie wybieranej nawierzchni podjazdu sa te, stworzone z kostki brukowej, z kamienia oraz z dekoracyjnego betonu. Jaka nawierzchnia na podjazd jest najlepsza? Każdy z materiał ma swoje wady i zalety, więc przed zakupem warto zorientować się w ich właściwościach.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to ciągle jeden z popularniejszych i niekosztownych tworzyw, z jakich rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Swoją popularność zdobyła nie tylko dzięki niskiej cenie, ale także dostępnością, wielobarwnością, a także wielokształtnością. Ze względu na te cechy możemy stworzyć estetyczny podjazd, jaki okaże się tak samo funkcjonalny, jak i przyjemny w odbiorze. Dobranie formy znacznie usprawnia rozmieszczenie kostki według wyznaczonego terenu. Natomiast całkowita dostępność w niemal każdym sklepie prowadzącym sprzedaż towarów do budowy sprawia, że nie trzeba przejmować się dostawami lub dodatkowym kupnem, w chwili, gdyby konieczne było dokupienie kostek. Cenę kostki brukowej również można dopasować do do swojego budżetu mając na uwadze obszerną ilość wzorów. Od strony technicznej kostka brukowa jest niezwykle odporna na warunki atmosferyczne, zmiany temperatury i duży nacisk pojazdów, a do tego jest prosta w czyszczeniu.

Warto jednak wiedzieć, że nawierzchnia z kostki brukowej ma też swoje wady. Kluczową niekorzyść pochodzi z warunków atmosferycznych. Z uwagi na opady albo przesadne nasłonecznienie kostka brukowa może z upływem lat odbarwiać się, przez co gubi swoją estetykę. Niekiedy jest tak, że niektóre rośliny jak chwasty czy porosty wybijają się między szczelinami i wyrastają, negatywnie oddziałując na estetykę podjazdu z kostki brukowej, a wyrywanie ich może odbierać dużo czasu. Co więcej, by podjazd z kostki brukowej był trwały musi być wykonany w prawidłowy sposób, co w wielu przypadkach naraża nas na koszt zatrudnienia do tego fachowców.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Ukończenie podjazdu z kamienia przekonuje do siebie w głównej mierze wytrzymałością. Raz wykonany podjazd z kamienia pozostanie na swoim miejscu przez wiele czasu. Co więcej dzięki naturalnym barwom kamienia, wykonany z niego podjazd nabierze charakterystycznego wyglądu, jaki w interesujący sposób uwydatni wygląd ogrodu i samego domu. Zazwyczaj podjazdy z kamienia są brane za wyjątkowo eleganckie. Istotnym elementem jest też naturalność kamienia. Dzięki swoim właściwościom doskonale przepuszcza wodę. Ta metodą osiągamy dodatkową zaletę, tj. brak odkładającej się na wody.

Decydując się na podjazd z kamienia, należy pamiętać, że znaczącą rolę utrzymuje tutaj ułożenie, aby podjazd był wytrzymały i aby pełnił swoją rolę przez lata. Należy unikać pozostawiania dużych dziur pomiędzy nimi, dlatego lepiej rozmieścić je jeden obok drugiego, a szczeliny uzupełnić piaskiem z domieszką cementu. Nieodpowiednio rozłożony kamień nie utrzyma swojej zalety odprowadzania wody, co prowadzi do odkładania się zastoin. Ponadto zwyczajna nierówność kamienia sprawia, że trudno czyścić taki podjazd, a zimą trudno się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Beton dekoracyjny otrzymujemy dzięki stemplowaniu (odciskaniu) go przy pomocy form lub stempli. W ten sposób możemy uzyskać wyjątkowo ładne kształty i wzory, a także specjalne faktury, które łatwo można dostosować do designu domu czy ogrodu. Stworzenie nawierzchni z dekoracyjnego betonu daje możliwość stworzenia wyjątkowo estetycznego podjazdu. Warto dodać, że współczesne sposoby produkcji pozwalają też na nadanie betonowi koloru. Podstawową zaletą dekoracyjnego betonu jest jego trwałość oraz wytrzymałość na niszczenie oraz warunki pogodowe. Bez trudu da się utrzymać go w porządku, ale w po zastosowaniu dekoracji, potrzebna będzie konserwacja, aby beton nie tracił dobrego wyglądu.

Co wybrać – kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny?

Zarówno kamień, kostka brukowa oraz beton mają swoje wady i zalety. Decydując o zakupie materiału powinniśmy kierować się w głównej mierze finkcjonalnością, wytrzymałością oraz wyglądem. Sądząc po tym, na na jaki z tych elementów patrzymy najbardziej, od tego powinniśmy zmotywować swój wybór. Utrzymanie czystości jest istotne, dlatego kamień może nie odpowiadać osobom, dla których istotna jest łatwość mycia. Natomiast jeżeli zależy nam na estetyce, beton dekoracyjny oraz kostka brukowa okażą się mniej zadowalającym wyborem. By nawierzchnia podjazdu wyglądała elegancko, należy pamiętać o poprawnym przygotowaniu, ponieważ bez tego żaden z tych materiałów nie sprawdzi się w 100 procentach.

ukladanie-kostki-torun.pl

Strona używa cookies
Ok