Fryzjer ślubny Toruń - Damski salon fryzjerski w Toruniu
Fryzjer ślubny Toruń
19 sierpnia, 2019
Endermologia Toruń - odchudzani -usuwanie cellulitu i skuteczne odchudzanie
Endermologia LPG
24 sierpnia, 2019

Klimatyzacja do biura

Klimatyzacja Toruń -klimatyzatory - serwis klimatyzacji do domu i biura

Klimatyzacja jest rozwiązaniem co raz chętniej stosowanym niejedynie w biurach, ale również w domu. Z roku na rok, zakup klimatyzatora staje się jeszcze bardziej osiągalna dla wszystkich. Klimatyzator w domu ma korzystny wpływ przede wszystkim na warunki temperaturowe, ale też na stopień wilgoci i jakość powietrza. Co raz częściej klimatyzator jest także wykorzystywany zimą w formie urządzenia grzewczego. Nikogo zatem nie dziwi jego przyrost popularności.

Regulacja powietrza

Klimatyzacja pozytywnie oddziałuje na powietrze w domu, dzięki wmontowanym filtrom, które wychwytują szkodliwe cząstki alergenów, pyłków czy kurzu. To oznacza, że poza kontrolą temperatury, klimatyzator wspomaga oczyszczanie powietrza. Nie należy jednak rezygnować z wentylacji pomieszczeń. Klimatyzacja nie powinna jej zastępować. Wspólna praca klimatyzacji i właściwa wentylacja zmniejsza ryzyko zawilgocenia budynku, co sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni.

Najkorzystniejsze warunki działania

Człowiek najlepiej funkcjonuje w komfortowych warunkach. Najkorzystniejsza temperatura waha się między 23 a 27°C. Również poziom wilgotności powietrza ma znaczenie i najlepiej by mieścił się w przedziale 40-60%. To są najbardziej komfortowe warunki, w jakich ciało nie marznie i jednocześnie nie poci się.

Do ustawiania temperatury należy podchodzić z ostrożnością. Zalecane jest, aby różnice temperatur pomiędzy pomieszczeniami nie były większe niż 8°C. Inaczej praca klimatyzacji naraża na dolegliwości, takie jak: przeziębienia, zapalenie gardła czy zatok.

Warto też zredukować podmuchy powietrza i przeciągi. Nawiew nie powinien być skierowany bezpośrednio na domowników, a jego szybkość nie powinna być mniejsza niż 0,3 m/s, aby nie narażać się na dolegliwości.

Wydajny klimatyzator

Zakup właściwego klimatyzatora do domu powinno poprzedzać dobre rozeznanie. Warto sprawdzić energetyczną klasę urządzenia i sezonową efektywność chłodzenia lub grzania. W tej kategorii im większe wskaźniki, tym mniejszą ilość energii wykorzystuje klimatyzator.

Zazwyczaj najwyższą klasę energetyczną (A+++) posiadają te wysoko efektywne i najdroższe klimatyzatory. Warto jednak rozważyć jaką kwotę przeznaczy się na zakup, ponieważ tańsze klimatyzatory, zwykle mają gorszą klasę, przez co są droższe w użytku i częściej wymagają napraw.

By działanie klimatyzatora było jak najbardziej wydajne i oszczędne należy zadbać o odpowiednią izolację ścian, stropów, przegród budowlanych oraz szyb okiennych, żeby odbijały promienie słoneczne. Dodatkowo, dobrym sposobem jest instalacja żaluzji czy rolet, które pomogą w utrzymaniu temperatury, zatrzymując lub odbijając promienie słońca.

Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów klimatyzatorów. Odróżniają się pod względem sposobu pracy, pobierania energii, wielkości czy nawet mobilności, dzięki czemu można je dobierać zgodnie z potrzebami.

  • Klimatyzator split – najczęściej wybierany klimatyzator do domu. Zbudowany jest on z dwóch części: parownika, czyli jednostki wewnętrznej oraz skraplacza, czyli jednostki zewnętrznej. Taki typ klimatyzatora można dostać także w formie multisplit, która od standardowej wersji różni się tym, że do pojedynczej jednostki zewnętrznej można podłączyć kilka (maksimum 5) wewnętrznych części, na przykład w kilku pomieszczeniach. Klimatyzacja ścienna w formie split jest chętnie wybierana do domu, ze względu na dość cichą pracę, zajmuje niewiele miejsca oraz ma elegancki wygląd.
  • Klimatyzator przenośny – to równie często kupowana klimatyzacja do domu. Zbudowana jest z jednego elementu, przez co pracuje głośniej. Jego podstawową zaletą jest możliwość ustawiania urządzenia w wybranym miejscu i zabranie go, kiedy nie będzie potrzebny. Minusem jest przewód, który trzeba wystawić na zewnątrz (na przykład przez otwarte okno), aby odprowadzał ciepło. Z tego powodu są trochę mniej efektywne.

Inne rodzaje klimatyzatorów, na przykład: klimatyzatory kanałowe, kasetonowe czy okienne, są lepsze w większych budynkach,: w zakładach przemysłowych czy biurach. Potrzebują znacznie większej przestrzeni oraz zużywają znacznie więcej energii.

Jak długo posłuży klimatyzacja w domu?

Dobrze działający, regularnie oczyszczany i odpowiednio użytkowany klimatyzator może służyć w domu nawet przez 20 lat. Jest to możliwe za pomocą częstych przeglądów, które zmniejszą ryzyko albo usuną wszelkie występujące usterki. Przeglądy powinny odbywać się dwa razy w roku, żeby nie narażać się na problemy związane z defektem urządzenia, czy możliwym rozwojem pleśni lub grzybów. Żywotność klimatyzatora jest często zależna również od ceny i jakości sprzętu. Im lepsza klasa, tym dłuższa pewność sprawnego działania.

W przypadku wymiany klimatyzatora, wiele firm zajmujących się ich montażem, proponuje utylizację starego sprzętu w cenie montażu nowego. To oznacza nie tylko wygodę, gdy zajmują się tym specjaliści, ale też bezpieczne, ponieważ urządzenie usuwane jest w odpowiednich warunkach.

Koszt klimatyzacji do domu ?

Na cenę klimatyzatora w domu oddziałuje kilka czynników. Nie zalicza się do tego jedynie sam koszt sprzętu i jego instalacja. Do wydatków trzeba dodac też przybliżoną wartość kosztów eksploatacji, a to inwestycja długofalowa. Należy zastanowić się, czy warto zdecydować się na zakup droższego sprzętu, który będzie mniej drogi w utrzymaniu, z uwagi na lepszą sprawność (czyli rzadsze naprawy) oraz mniejsze zużycie prądu.

Strona używa cookies
Ok