Notariusz oświadczenie poświadczenia akty notarialne
Notariusz – Ważne pełnomocnictwa
28 października, 2019
Fryzjer – na co zwracać uwagę
28 listopada, 2019

Implanty stomatologiczne

Korony cyrkonowe na implantach Toruń

Implantologia jest współcześnie najnowszą dziedziną stomatologii. Opiera się na uzupełnianiu i naprawie luk w uzębieniu. Implant to sztuczny korzeń zęba wykonany specjalnie, w szczególności z tytanu, zastępujący wyrwany lub utracony wcześniej korzeń naturalny. Implant stomatologiczny pozwala na zamocowanie nowej korony zębowej na miejscu brakującego zęba. Implanty wkręca się w kość wyrostka zębowego.

Korona takiego zęba przyczepiana jest na dobre i dopasowywana kolorem i teksturą do innych zębów, by zmniejszyć widoczność ubytku. Implanty stomatologiczne mogą imitować pojedyncze zęby, a także łuki zębowe. Implanty podnoszą komfort pacjenta przy jednocześnie najwyższym standardzie estetycznym. Chirurg stomatolog dopasowuje najwłaściwsze z możliwych uzupełnień osobno dla każdego pacjenta. Po zabiegu implanty stomatologiczne widziane są jak naturalne zęby.

KIEDY STOSOWAĆ IMPLANTY ZĘBÓW?

Jakiekolwiek ubytki zębowe zaleca się do bezzwłocznego odbudowania. Wskutek utraty zęba pojawiają się ryzyko powstania problemów zdrowotnych. Sąsiadujące zęby mogą przechylać się z zębodołu ze względu na brak podparcia. Dodatkowo powiększa się obciążenie, co prowadzi do ich ścierania. W miejscu braku zęba zanika kość, z powodu czego później może dojść do utraty następnych zębów. Zakłócony układ żucia niekorzystnie oddziałuje na stawy, czego skutkiem są nawracające bóle głowy oraz trudności ze snem i mową.

Zwykle implanty stosuje się w wypadku braku pojedynczych zębów lub ze względu na estetykę. Brak zębów powoduje deformację twarzy. Przybiera ona charakterystyczny starczy wygląd: zapadająca się szczęka, cienkie usta, długi nos oraz liczne zmarszczki. Ponadto implanty zębowe zastępują protezy, które są często niekomfortowe i przeszkadzają podczas jedzenia.

PROCEDURA WSZCZEPIENIA IMPLANTU

Początkowym etapem jest konsultacja u chirurga stomatologa, podczas której dokonuje się pełną analizę pacjenta i potencjalnych przeciwwskazań do zabiegu.

Następnie odbywa się wszystkie konieczne badania, tak aby wykluczyć choroby, które mogłyby stanowić przeszkodę. Istotne są badania związane ze stanem kości.

Dopiero po przeprowadzeniu wszystkich badań i konsultacji chirurg stomatolog aplikuje implanty. Sam proces trwa kilkadziesiąt minut. Dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego, proces jest bezbolesny. W trakcie standardowego zabiegu wywierca się w kości otwór, gdzie chirurg stomatolog wprowadza implant.

RODZAJE IMPLANTÓW STOMATOLOGICZNYCH

Typ implantów zawsze wybiera lekarz , a wybór poprzedza konsultacja. Najbardziej znane z nich i najczęściej aplikowane są implanty tytanowe. Tytan gwarantuje ciągły okres użytkowania. Wadą tytanowych implantów jest ich estetyka. Choć implant nie powinien być odsłonięty, zdarza się, że dochodzi do obniżenia się linii dziąseł , co prowadzi do odkrycia srebrnoszarego koloru implantu.

Alternatywą dla implantów tytanowych są implanty cyrkonowe, nazywane także implantami ceramicznymi. Uznawane są za najestetyczniejszą metodę, ponieważ imitują naturalną tkankę zębową i są odporniejsze na ścieranie oraz działanie czynników zewnętrznych – na przykład korozję, a także wahania temperatury otoczenia.

ZALETY IMPLANTÓW STOMATOLOGICZNYCH

Implanty są głównie wytrzymałym i silnym wypełnieniem ubytków zębów. Prezentują się i sprawują się jak zęby naturalne, zapewniają pełen komfort, dzięki czemu eliminują niepewność tak, jak jest w wypadku źle dopasowanych protez. Nie ma potrzeby piłowania zdrowych, pobocznych zębów, tak jak w wypadku mostów protetycznych. Ponadto zabezpieczają przed zanikiem kości, który następuje po stracie zębów. Odtwarzają poprawne funkcje żucia, co pozwala na spożywanie jedzenia bez żadnych ograniczeń.

PRZECIWWSKAZANIA DO WYKONANIA IMPLANTÓW STOMATOLOGICZNYCH

Przed zabiegiem wstawienia implantu obowiązkowe jest zrealizowanie szeregu badań. Stomatolog ocenia jakość oraz ilość kości, a także stan sąsiadujących zębów. Zazwyczaj organizm dobrze przyjmuje implanty, jednak jest sporo przeciwwskazań.

Bezwzględnym przeciwwskazaniem są ciąża oraz nieustabilizowana cukrzyca. Możliwość zastosowania implantów odbierają też choroby psychiczne oraz schorzenia niszczące organizm: nowotwory, narkomania, AIDS, alkoholizm. Także choroby jamy ustnej i przyzębia, takie jak parodontoza, mogą utrudniać przyjęcie implantu .

IMPLANTY ZĘBOWE – MOŻLIWE POWIKŁANIA

Każdy implant jest ciałem obcym i dlatego możliwe jest ryzyko odrzucenia. Prawidłowy zabieg zmniejsza to ryzyko. Najczęstszymi nieprzyjemnymi skutkami przebiegu leczenia są dyskomfort, zasinienie i opuchlizna tkanek. Może wystąpić również ból, na który zaleca się leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. W przypadku powiększenia się węzłów chłonnych, bólu gardła czy gorączki należy jak najszybciej zgłosić się do stomatologa .

CENY IMPLANTÓW STOMATOLOGICZNYCH

Wstawienie implantów to jeden z najbardziej kosztownych zabiegów w stomatologii.

Ceny są zróżnicowane i wynikają z wielu zmiennych. Oscylują między 1600 do nawet 5 000 zł za pojedynczą śrubę. Do kosztów należy także wliczyć cenę diagnostyki, wszczepienia implantu, łącznika protetycznego, śruby gojącej i korony protetycznej. Ceny koron też są różne i uzależnione od ich rodzaju. Im solidniejsze i bardziej estetyczne tym cena jest wyższa. Może to być wydatek rzędu od 500 do 1 200 zł.

Po przeliczeniu cena pełnej procedury sięga od 4 do 9 tysięcy zł.

Strona używa cookies
Ok