wybielanie zębów toruń - esthetic dental clinic
Wybielanie zębów – tylko u dentysty
4 marca, 2019
Kursy angielskiego dla dzieci Toruń - najlepsza szkoła językowa w toruniu
Kursy angielskiego – Nie tylko dla dzieci i młodzieży
25 marca, 2019

Haluksy – w jaki sposób zapobiegać? Kiedy stosować leczenie profilaktyczne a kiedy operować?

Czym są Haluksy

Haluksy są popularną przypadłość ogromnej części społeczeństwa. Pośród osób zmagających się z haluksami większą część stanowią jednak kobiety. Co jest tego powodem? O tym, że „lepiej zapobiegać niż leczyć” wiemy od dawna. Jak uciec przed haluksami, w jaki sposób postępowanie zwyrodnień?

Czym tak naprawdę jest haluks? W języku łacińskim hallux to paluch koślawy. Jest to deformacja kości palucha u stopy a także zmiany w obrębie stawu. Nieleczone haluksy są źródłem coraz większego bólu. Jak powstają? Deformacje te spotykają dużo częściej panie niż panów. Haluksy powstają w dużej mierze dlatego, że nosimy szpilki, które mocno eksploatują i deformują stopę. Buty na wysokim obcasie powodują przeciążenie przedniej części stopy. Paluch jest w takiej sytuacji mocno obciążony, przeciążona jest także środkowa część stopy. U osób które są „przy kości” przeciążenia te są dużo większe, a kiedy połączymy te warunki ze stojącym trybem pracy, mamy gotową klęskę dla naszych stóp.

Haluksy to przeważnie skłonność genetyczna- wiotkość tkanki łącznej i skłonność do deformacji w 70% ma podłoże genetyczne. Jeżeli więc twoi dziadkowie lub mama mają problem z haluksami, koniecznie skontaktuj się z ortopedą, by zapobiegać im najwcześniej jak to możliwe.

W jaki sposób zapobiegać

Przede wszystkim musimy zadbać o prawidłowe obuwie. Nie mogą to być w żadnym wypadku obcasy. Nie jest też wskazane też kupowania butów wąskich, w których stopa nie ma wystarczającej przestrzeni do prawidłowego ułożenia palców. Ludzie z haluksami muszą też wykonywać regularnie specjalistyczne ćwiczenia stóp. Przede wszystkim warto dbać o prawidłową dietę i wyeliminowanie ewentualnej nadwagi. Jeśli obserwujesz u siebie początki palucha koślawego, koniecznie zapisz się do ortopedy, który dobierze dla ciebie skuteczny środek, który zahamuje postępowanie deformacji.

Obecna medycyna oferuje różnorodne sposoby leczenia i zatrzymywania deformacji. Najczęściej stosowane to:

plastry na haluksy – są to środki łagodzące dyskomfort wywołany przez zwyrodnienia. Zazwyczaj nasączone są leczniczymi olejkami przeciwzapalnymi;
kliny międzypalcowe – pomagają ustawić palce i stopę w odpowiedniej pozycji, dzięki czemu eliminuje się tarcie i ból powodowany przez haluksy.
peloty żelowe – są to lecznicze poduszki żelowe, które umieszczają palce w zdrowej pozycji, zmniejszają nacisk i wstrzymują rozwój wykrzywień. Rekomendowane są przede wszystkim dla kobiet, które codziennie noszą wysokie obcasy.
wkładki metatarsalne – są zrobione z silikonu; używa się je do korekcji płaskostopia poprzecznego oraz zwyrodnień palucha. Wkładki te naprawiają ułożenie palucha i całej stopy.
opaski na haluksy – ten środek ma postać wkładki żelowej, która ma działanie łagodząca, niweluje otarcia i rozkłada nacisk na stopie.
aparaty korekcyjne na dzień lub na noc – używa się je głównie do profilaktyki haluksów ale też do przyspieszenia rehabilitacji po operacji (tak, tak, haluksy niestety trzeba operować)
Bunito duo – jest to specjalistyczna szyna, która jest stosowana zarówno żeby zapobiegać deformacjom ale też by działać w początkowej fazie haluksów. Bunito duo nie ogranicza ruchów, jest używana zarówno w dzień jak i w nocy. Bunito duo to jedyny dwuzawiasowy aparat korekcyjny

Jeżeli leczenie zachowawcze nie przynosi skutków lub zostało wdrożone za późno, może się okazać, że konieczna będzie metoda operacyjna. Aktualnie istnieje kilka rodzajów zabiegów dokonywanych w obrębie stopy dotkniętej haluksem. Część zabiegów polega na operacyjnej korekcji tkanek łącznych, czyli stawu i ścięgien. Pozostałe metody to osteotomie, czyli korekcja kształtu kości palców i śródstopia.

Jeśli czujesz, że stan twoich stóp potrzebuje poprawy, obowiązkowo zastanów się nad tym, czy twój tryb życia nie jest destrukcyjny dla twoich stóp. Zastanów się czy ktoś z bliskich cierpiał na podobny problem. Postaraj się zrezygnować z z wysokich obcasów. Jeśli masz dodatkowe kilogramy, pomyśl nad dietą. Najważniejsza jest jednak opinia specjalisty, który fachowo zbada stopę i w razie potrzeby dobierze potrzebne środki zachowawcze. Należy pamiętać, że stopy są jedne na całe życie. To na nich wspiera się całe nasze ciało, więc musimy o nie dbać. Jeśli odczuwasz bóle, dyskomfort podczas przemieszczania się, po całym dniu na nogach Twoje stopy są obolałe, to najwyższy czas, by się o nie zatroszczyć. Nie pozwól, by zwyrodnienia zwiększały się z dnia na dzień.

Aparat korygujący haluksy

Strona używa cookies
Ok