Dietetyk Grudziądz Skuteczne odchudzanie Zdrowa i zbilansowana dieta Dietetyk mobilny
Najskuteczniejszy dietetyk mobilny
10 lutego, 2017
Tłumacz przysięgły online biuro tłumaczeń online Protlumaczenia.pl
Natychmiastowe tłumaczenia online
12 lutego, 2017
W dzisiejszych czasach, kiedy drogie przedmioty stały się dla większości osób życiowymi priorytetami, trudno o podarunek, który zaspokoiłby wymagania przyjmującego. Jednak w niektórych wspólnotach nadal dominuje przekonanie, że nie ma znaczenia nakład pieniężny, a intencje osoby przekazującej prezent i symbolika danego prezentu.Przykładów nie musimy długi czas szukać, wystarczy przypatrzyć się ceremoniom związanymi z religią. W naszej tradycji jest to sakrament chrztu, Pierwsza Komunia Święta, bierzmowanie albo sakrament ślubu – uroczystości o znaczeniu duchowym, uroczystości ważne dla ich uczestników. W przypadku ceremonii związanych z wiarą najważniejsza jest (niewątpliwie poza kontaktem z Bogiem) okazja dzielenia się tak znaczącym momentem z najdroższymi. A współuczestnicy chcąc dać wyraz swojej radości, wręczają podarki dla osób, których ceremonia dotyczy.

I chociaż na płaszczyźnie minionych paru lat jednak zmieniło się podejście dotyczące wyboru prezentu, to i tak wyraźnie widać, że dla osób praktykujących wiarę, sakramenty wciąż zachowały wymiar religijny. Dla nich wysoce liczy się przeżycie duchowe a także sposobność współuczestnictwa w tak znaczącym dniu. Chcąc to unaocznić, dają one drobne upominki, które mają uwydatnić nastrój sakramentu i przekazywać religijne znaczenie. Dlatego najczęściej ofiarowuje się dewocjonalia.

Dewocjonalia – co to jest i gdzie je kupić?

Dewocjonalia to szeroko zrozumiane rzeczy nawiązujące do kultu duchowego, udostępnione w sprzedaży w sklepach stacjonarnych, sklepach internetowych, albo na rynkach przy okazji rozmaitego typu uroczystości związanych z religią. Pośród dewocjonaliów największym zainteresowaniem cieszą się najbardziej różańce, pisma z modlitwami, ikony z podobiznami świętych, obrazki srebrne, krucyfiksy, świece a także łańcuszki srebrne z medalikami.

Pomysł na prezent na chrzciny

Wpisało się to w naszą tradycję, że podczas chrztu rodzice chrzestni obdarowują dziecko świecą podarowują białą szatkę. Świeca zostaje w trakcie chrztu podpalona z rąk ojca chrzestnego, natomiast szatką matka chrzestna okryje swojego chrzestnego. Świeca oznacza życie, jej ogień odrodzenie jak i wspaniałość wiary. Ponadto szatka jest wyrazem błogosławieństwa, a jej kolor – biel – to znak cnotliwości.

Na tym jednak nie koniec. Pragnąc podarować nowemu członkowi wspólnoty kościelnej coś ponadczasowego, coś co będzie mu przez długi czas przypominać o momencie, w którym przyjął sakrament chrztu niezwykle często ich wybór pada na łańcuszek srebrny z medalikiem lub obrazek srebrny z wizerunkiem aniołków czy Rodziny Świętej. Są to przedmioty które będą przypominały o tym wydarzeniu nowemu członkowi wspólnoty przez resztę jego chrześcijańskiej drogi.

Biblie, różańce, srebrne obrazki na prezent komunijny

Oprócz Starego i Nowego Testamentu nadal bardzo atrakcyjnymi podarkami komunijnymi są łańcuszki srebrne z medalikami lub różańce. Można by właściwie spytać, czy jeśli łańcuszek wytopiony jest ze srebra, to czy rzeczywiście jest to prezent wytrzymały. Uspokajamy – nie powinien to być problem – srebro, o które właściwie się troszczy, będzie służyło przez długi czas.

Jeśli chodzi natomiast o różańce, to jest to prezent, który jest doskonały dla kogoś, kto niedawno przyjął pierwszą komunię. Różańce to przede wszystkim przedmioty, które wspierają nas w modlitwie. Jednak nie znaczy to, że nie powinien on być jedyny w swoim rodzaju. Wśród tradycyjnych różańców mamy możliwość kupić i takie, które wyróżniają się oryginalnymi barwami i oryginalnym projektem. Dla młodej osoby jest to kolejna wartość, dając taki różaniec, sprawicie ogromną przyjemność i podkreślicie unikalność chwili. I tak do wyboru mamy różańce białe, różańce fioletowe, różańce w kolorze nieba, bądź klasyczne czarne różańce. Oprócz koloru, różańce różnią się także projektem – niekiedy paciorki przywołują na myśl serca, czasem są to podłużne perełki lub kostki. Wszystko to sprawia, że różańce wyglądają jak małe dzieła sztuki.

Srebrne obrazki – nowy hit na prezent ślubny

Wśród szerokiego asortymentu dewocjonaliów dobrze jest chwilę pochylić się nad obrazkami srebrnymi z podobiznami Rodziny Świętej. Czemu właśnie obrazki srebrne? Oprócz istotnego faktu, że przedstawiają one małego Jezuska, Marię i Józefa, to idzie również, co tu kryć, o sprawy wyglądu.

Obrazki srebrne odznaczają się subtelnością, starannością wykonania a także skromnością, co sprawia, że będą idealnie harmonizować się z każdym wnętrzem. Nic więc dziwnego, że to akurat one cieszą się obecnie sporą uwagą wśród nabywców.

Pamiętajcie, że w upominkach komunijnych, prezentach na chrzest lub sakrament ślubu nie idzie o to, by zakupić prezent jak największy cenowo, jak najbardziej nowoczesny. W sakramencie ważny jest głównie wymiar religijny a małe dary w formie dewocjonaliów są w stanie religijność wzmocnić – dewocjonalia są najlepszym tego potwierdzeniem.

Jak widać pośród najczęstszych dewocjonaliów ludzie wciąż kupują klasyczne podarki: różańce, łańcuszki srebrne, obrazki srebrne czy świece. Jednak którekolwiek z nich będzie najlepszym i wyjątkowym darem, którym będziesz mógł pokazać swoją radość przekazując go osobie, która niedawno przyjęła sakrament, niezależnie od charakteru imprezy: chrzciny, komunia, sakrament bierzmowania albo ślub.

Więc jeśli chcesz sprawić swym najbliższym przyjemność i wraz z nimi celebrować sakrament, podaruj coś wyjątkowego, np. obrazki srebrne najedź na odnośnik, by sprawdzić, jakie dewocjonalia możesz przekazać swoim najbliższym.

Strona używa cookies
Ok