Firma zwalczająca kuny Warszawa - Firma zwalczająca kuny Gdańsk - Zwalczanie kun Warszawa - Zwalczanie kun Gdańsk - Kuna domowa zwalczanie
Metody zwalczania kuny domowej
15 marca, 2017
Zwalczanie pluskiew - Odpluskwianie - Pluskwa domowa - Zwalczanie pluskiew Warszawa - Usuwanie pluskiew - Dezynsekcja pluskwy
Pluskwy w mieszkaniu – sposoby zwalczania
16 marca, 2017

Czy wiesz, jakie pasożyty drewna można powszechnie zaobserwować w Polsce? Są to: kornik drukarz, spuszczel pospolity i kołatek domowy – owady odpowiadające za stwarzanie ogromnych zniszczeń w drewnie. Te insekty można spotkać na dowolnej części świata. Rozmnażają się w ekspresowym tempie. Egzystują w leśnych ekosystemach, oraz w domkach z drewna. Zdaniem ekspertów od leśnictwa stanowią jedno z największych zagrożeń dla życia drzew. Mimo, że ich aktywność robi siedlisko dla świeżych drzew, to jednak umiejscawia się te owady bardziej w roli szkodników, aniżeli pomocników.

Musimy stwierdzić, ze walka z szkodnikami w drewnie nie jest prowadzona na równym poziomie. Współcześnie stosowana technologia pozwala na gruntowne wypędzenie korników z konkretnego obszaru. One z kolei są w stanie się przed nami chronić tylko prędkością reprodukcji. Podczas jednej rójki samica kornika składa nawet do 80 jajeczek. Zważając na to, że rozwój świeżego pokolenia trwa 2 miesiące, a pań w jednym siedlisku jest bardzo dużo, masowość miłosnych zalotów korników jest spora. Co kluczowe, korniki przeważnie zasiedlają jedno drzewo i nie ruszają się z miejsca przez długi czas. Żywią się nim aż do chwili w której nic cennego dla nich się tam nie znajdzie.

Dziś skoncentrujemy się jedynie na korniku drukarzu – najprawdopodobniej najtrudniejszych niszczycielem rodzimych lasów i największym wrogiem konstrukcji z drewna Powiemy ci jak prezentuje się kornik i jak się mnoży. Zaznajomisz się także z standardowymi sposobami przeciwdziałania i zwalczania korników.

Co wiesz o korniku drukarzu?

Kornik drukarz napada na lasy iglaste. Wielkość jego ciała liczy prawie 5 mm. Nie jest więc monstrualnym owadem, chociaż jego aktywność prowadzi do ogromnych spustoszeń w drewnie. Korniki wyszukują tylko chore drzewa. Patrząc przez ten pryzmat są, jeżeli można w taki sposób stwierdzić, dość humanitarne. Dorosłe robaki wyróżniają się brunatną barwą z miedzianym owłosieniem. Młode jednak są mlecznożółte. Korpus kornika ma cylindryczny zarys, a grzbiet wykończony jest czterema szpicami.

Dość interesujący jest sposób rozmnażania się kornika drukarza. Rójka, czyli taki okres godowy, inicjuje się z pierwszymi, letnimi dniami. Samiec tworzy komory godowe do których przyciąga 2- 3 samice. Zapłodniona samica wygryza chodniki macierzyste, w których gromadzi do nawet 80 jajek. Miniaturowe korniki zaraz po urodzeniu dołączają do wyjadania nowych części drewna. Po 2 miesiącach są one zdolne do reprodukcji. Krąg ten reaktywuje się kilkanaście razy, aż do zakończenia lata. Korniki dożywają wieku 3 lat.

Jak bronić się przed kornikiem?

Jak powiada tradycyjne polskie porzekadło – lepiej zapobiegać niż leczyć. Wydźwięk tego stwierdzenia można naturalnie przełożyć do korników. Co należy więc zrobić, by ochronić się przed atakiem korników? Jeśli chodzi o drewniane domy, przede wszystkim należy produkować je jednomyślnie z wymogami. Zastosowanie stosownych procedur zabezpieczy kondycję drewna. Dzięki temu korniki nie będą na nim żerować, gdyż będzie „za zdrowe”. Po drugie, fundamentalnym punktem prewencji jest impregnacja. Obłożenie drewna impregnatem (zabieg ten warto jest aplikować co kilka lat) wystarczy, by odtrącić korniki. Na rynku oferowane są rozmaite środki, które można sklasyfikować na solne i oleiste. Kupując określony środek, kieruj się co najważniejsze rodzajem drewna i własnymi oczekiwaniami. Skonsultuj się także z ekspertem, który pokaże Ci co będzie dla Ciebie najodpowiedniejsze.

Zwalczanie korników mikrofalami

Specjaliści podtrzymują, że dezynsekcja mikrofalami jest najkorzystniejszą metodą zwalczania korników. Jakie argumenty możemy jeszcze wypunktować? Na pewno bezpieczeństwo dla ludzi i zwierząt. Procedura ta nie szkodzi zdrowiu i nie jest trująca. Następna kwestia to brak szkodliwego rzutowania na wybrany surowiec. Dezynsekcja mikrofalami, jako metoda termiczna usuwania korników nie oddziałuje na strukturę drewna, porównując z innymi systemami.

Na czym polega dezynsekcja mikrofalami? Głównie polega na rozgrzaniu surowca. Supernowoczesna aparatura wysyła mikrofale, które docierają w głąb drewna. Pobudzają one tarcie, którego skutkiem jest rozgrzanie drewna do temperatury 56 stopni. W takich realiach zachodzi koagulacja białka w ciele korników, prowadząca do ich gwałtownej śmierci. Dezynsekcja termicznazabija korniki całkowicie. Inne dostarczane techniki to dezynsekcja gazowa i iniekcja ciśnieniowa.

Korniki to najpoważniejsze pasożyty w drewnie. Ich działalność jest w stanie wpływać na osłabienie drewnianej struktury domu, co dla nas stanowi niezwykle duży problem. W leśnym ekosystemie także nie są mile postrzegane. Ostatnio sporo pisze się o zmasowanym ataku kornika na drzewa żyjące w Puszczy Białowieskiej. Według aktualnych danych już 4 tys. z 52 tys. ha roślin na tym terenie jest obumarłych. Zwalczanie kornika w tym cudownym środowisku to prawdziwe wyzwanie.

Dowiedz się więcej o dezynsekcji mikrofalami i odkryj inne usługi przedsiębiorstwa Corneco. Przeskocz na stronę klikając tutaj: zwalczanie korników mikrofalami

Strona używa cookies
Ok