Najem lub sprzedaż mieszkania za pośrednictwem biura nieruchomości
29 września, 2020
Serwis aut dostawczych
3 października, 2020

Izolacje natryskowe pianą PUR

Ocieplanie natryskowe pianką PUR (poliuretanową okazało się wykorzystywane, nie tylko ze względu na bardzo dobre cechy termoizolacyjne. Obecnie oceniana jest jako jeden z lepszych pośród materiałów wykorzystywanych do ocieplania budynków, a to sprawia, że co raz chętniej pojawia się w jednorodzinnych domach, innych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Główną zaletą, dzięki której prześciga inne materiały termoizolacyjne jest sposób aplikacji. Pianę PUR rozprowadza się po powierzchniach poprzez stworzony do tego agregat. Ocieplanie natryskowe powoduje, że pianka dostosowuje się do przestrzeni, co sprawia, że dobrze przylega i formuje się w zgięciach i zakamarkach. Pozostałe materiały termoizolacyjne należy docinać i dopasowywać, z powodu czego ryzykujemy powstawanie mostków termicznych i ograniczenie właściwości izolacyjnych. Dobrze rozpylona pianka PUR posłuży na długie lata, ponieważ mimo upływu czasu nie traci swojej jakości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Dostępne są dwa rodzaje pianki PUR: pianka otwarto-komórkowa oraz zamknięto-komórkowa. Każda z nich różni się od siebie strukturą i parametrami, dlatego są dobre do ocieplania innych części budynku. Pianka otwarto-komórkowa używana jest przede wszystkim do natryskowego ocieplania dachów, poddasza oraz wewnętrznych powierzchni. Świetnie sprawdzi się też do ocieplania natryskowego belkowych stropów, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Tymczasem  zamknięto-komórkowa pianka najlepsza jest do ocieplania natryskowego powierzchni zewnętrznych, fundamentów oraz podłóg. Ten rodzaj pianki PUR można też rozłożyć na dachu płaskim, stropodachach wentylowanych albo na przykład na stropach nad nieogrzewanymi pomieszczeniami

Ponadto piankę PUR wyróżnia świetna przyczepność. Z uwagi na to bez trudu można natryskiem ocieplać różne, odpowiednio spreparowane powierzchnie, dla przykładu drewno i metalowe elementy, a także blachę. Dobrze, aby przed natryskiem powierzchnia została wyczyszczona z brudu, pyłu i kurzu oraz wysuszona.  W ten sposób zapewniamy dobrą przyczepność, dzięki której pianka PUR zachowa się na swoim miejscu. Natrysk pianki PUR najbezpieczniej zostawić fachowcom. Żeby przeprowadzić to odpowiednio niezbędne są sprzyjające warunki, na przykład temperatura i wilgoć powietrza. Co więcej pianka PUR musi zostać ułożona równo.

Pianka PUR – dane techniczne

Kategoryzacja na otwarto-komórkową i zamknięto-komórkową piankę PUR tłumaczy rozbieżność właściwości i parametrów. Otwarto-komórkowa pianka PUR ma porowatą budowę, co sprawia, że jest całkowicie sprężysta. Pianka ta po stężeniu okazuje się półsztywna i robi za wyjątkowo dobrą izolację termiczną (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paro-przepuszczalnia, ale niezbyt chroni przed wilgocią. Co więcej pianka otwarto-komórkowa ma niską wagę (ok. 8-10 kg/m3), więc zupełnie nie obarcza konstrukcji domu. Pod względem grubości aplikowanej warstwy przyjmuje się, że jedna warstwa nie może przekraczać 30 mm.

Pianka PUR zamknięto-komórkowa ma bardzo niski wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a ponadto jest praktycznie hydrofobowa. Z tej przyczyny tak często wykorzystuje się ją do izolacji fundamentów. Niestety nie jest paro-przepuszczalna, a do tego po zastygnięciu jest sztywna, dlatego łatwiej ją zniszczyć.

Decydując się na piankę PUR należy pamiętać o jeszcze innych istotnych informacjach. Pianki PUR są słabo odporne na promienie słoneczne, przez co niezbędna będzie specjalna ochrona. Ponadto w kwestii łatwopalności, pianka PUR osiąga kategorię E, więc jest to surowiec palny, choć samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do podstawowych zalet pianki PUR wlicza się jej prosta i lekka aplikacja. Jej umiejętność do powiększania swojej przestrzeni i dopasowanie się do załamań i zakamarków, usuwa ryzyko utworzenia się mostków termicznych. Dodatkowo ocieplanie natryskowe pianką PUR nie pochłania dużej ilości czasu. W porównaniu do innych tworzyw termoizolacyjnych to najszybszy sposób ocieplenia domu. Pianka łatwo się układa i szybko twardnieje, a przy tym pozostaje lekka i elastyczna. Ponadto jest mocno przyczepna, dlatego utrzymuje się na wielu materiałach, a z biegiem lat nie traci przyczepności lub właściwości. Nie spłaszcza się, nie traci obszerności, co oznacza, że się nie zniekształca. Bardzo kluczowe jest też to, że po właściwej aplikacji  tego ocieplenia natryskowego, nie emituje żadnych substancji szkodliwych lub pyłów. Dodatkowo pianka PUR daje całkiem dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wychodzą w głównej mierze z jej parametrów. Za minus możemy przyjąć niską odporność na promienie UV, co wiąże się z powstawaniem kolejnych kosztów połączonych z zabezpieczeniem przed promieniami UV. Inną wadą pianki PUR uznajmey jej palność. W zależności od komponentów, może być mniej lub bardziej łatwopalna, ale według ogólnej oceny pianka PUR mieści się w klasie E, czyli pali się, ale jest samogasnąca. Również w tej sytuacji można zastosować dodatkową ochronę, która będzie chronić piankę podczas pożaru. Najczęściej jednak tym, co sprawia, że pianka PUR traci właściwości termiczne jest niepoprawny natrysk, złe przetworzenie pianki albo położenie zbyt małych warstw izolacyjnych. Ze względu na to do natryskowego ocieplenia pianką PUR lepiej zatrudnić profesjonalistów.

Strona używa cookies
Ok