Kursy angielskiego dla dzieci Toruń - najlepsza szkoła językowa w toruniu
Kursy angielskiego – Nie tylko dla dzieci i młodzieży
Marzec 25, 2019
Kurs angielskiego Toruń - szkoła językowa
Kurs angielskiego Toruń
Maj 31, 2019

Chirurgia szczękowa jest częścią medycyny, łączącej ze sobą elementy medycyny ogólnej, chirurgii stomatologicznej i plastycznej. Polega na leczeniu chorób jamy ustnej także zębów, szczęki, tkanek miękkich oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii szczękowej trafiają złożone przypadki, takie jak uszkodzenia lub odkształcenie jamy ustnej. Dotyczy to również leczenia chronicznych stanów zapalnych oraz usuwania zębów mądrości, eliminacji wad zgryzu, czy aplikowania implantów.

Chirurg szczękowo-twarzowy, nie zajmuje się tym samym, co lekarz dentysta. Mają podobny zakres pracy, jednak to zupełnie odmienne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny zajmuje się leczeniem tylko w obrębie jamy ustnej. Natomiast chirurgia szczękowa obejmuje leczenie w zakresie twarzowej części czaszki, dlatego jest bardziej rozległym pojęciem.

CZYM ZAJMUJE SIĘ CHRURGIA SZCZĘKOWA

?

Zniekształcenia twarzy i wady zgryzu

Deformacja twarzy w wyniku nabytych lub wrodzonych wad zgryzu, takich jak: wysunięta żuchwa, tyłozgryz, zgryz otwarty czy zgryz głęboki to jedne z najpowszechniejszych dolegliwości, w których specjalizuje się chirurg szczękowy. Deformacja twarzoczaszki może też nastąpić w wyniku urazów mechanicznych – wypadku samochodowego, upadku lub pobicia. Chirurg szczękowo-twarzowy może również polepszyć estetykę twarzy pacjenta, nadając pożądany kształt czy proporcje podbródkowi.

Zatrzymane zęby

Zatrzymanie zębów ma miejsce, gdy kończą wzrost, lecz nie przebijają się przez błonę śluzową albo rosną w środku kości. Powoduje to niebezpieczny stan zapalny, mogą też przemieszczać sąsiednie zęby w niewłaściwe, co łączy się z przykrymi dolegliwościami bólowymi. Zwykle zatrzymanie zębów dotyczy ósemek. Chirurg szczękowo-twarzowy gwarantuje ich usunięcie.

Stany zapalne, guz lub torbiel w obrębie jamy ustnej

Interwencja chirurga szczękowo-twarzowego to konieczne działanie, w przypadku gdy guz lub torbiel wyrośnie niedostępnym miejscu lub w rejonie zatok szczękowych. Chirurg też pomaga wyleczyć stany zapalne kości, które biorą się od zębów.

Złamania kości żuchwy

Złamania są możliwe w wyniku wypadku, mocnego uderzenia lub urazu. Tego rodzaju zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej odbywają się w znieczuleniu miejscowym. W skomplikowanych przypadkach aplikuje się znieczulenie ogólne. W obszarze złamania zwykle umieszczane są specjalne protezy, szyny bądź metalowe mikropłytki. Przyjmują one rozmaite kształty, z uwagi na możliwość wyginania ich do wybranego kształtu, do uszkodzonej kości.

Resekcje korzeni zębów

Ten zabieg wykonuje się głównie na zębach jednokorzennych zwłaszcza w sytuacji, gdy zmiany w wierzchołku korzenia doprowadzają do stanów zapalnych żuchwy. Są to także zmiany chorobowe przy wierzchołku korzenia, zapalanie w przypadku obecności ciała obcego, rozłamu korzenia zęba z martwą miazgą. Przy resekcji nie ma konieczności pozbywania się całego zęba. Zwalcza się głównie przyczyny dolegliwości. Wyrywany jest zaledwie zepsuty fragment korzenia. Pacjent jest znieczulony na czas zabiegu. Po wyjęciu zmienionej tkanki wspólnie z wierzchołkiem korzenia, zabezpiecza przed powstaniem następnego stanu zapalnego, przy pomocy uszczelnieniu kanału i uzupełnieniu ubytku.

Chirurgiczne sprowadzenie do łuku zębów zatrzymanych

Najczęściej dotyczy kłów. Gdy ząb, w procesie wzrostu miał niedużo miejsca w szczęce albo wykrzywił się, ortodontycznie wstawia się go do łuku zębowego. Po określeniu jego położenia dzięki diagnostyce radiologicznej, odkrywa się go chirurgicznie i przytwierdza zamek ortodontyczny, by wrócił na właściwą pozycję w łuku zębowym.

Implanty zębowe

Ubytki w zębach są rezultatem różnych przyczyn. Zazwyczaj jest to zaniedbanie higieny jamy ustnej, osteoporoza czy cukrzyca, wypadek albo palenie tytoniu. Chirurg szczękowo-twarzowy, zapewnia możliwość uzupełnienia braków , poprzez wszczepienie implantów zębów. Takie działanie ma wiele zalet, w tym zapewnia pełną estetykę i funkcje, podobne do naturalnych zębów.

Plastyczność tkanek miękkich i tkanki kostnej

Chirurg szczękowo-twarzowy przeprowadza zabiegi na tkankach kostnych i miękkich, aby poprawić estetykę rzuchwy. Wykonywane są również przed wszczepieniem implantów zębowych czy leczeniem protetycznym. Kuracja ma wówczas na celu pozbycie się wszelkich nierówności, fałdek czy zgrubień, żeby jama ustna spełniała warunki stabilizowania ruchomej protezy. Takie zabiegi dotyczą też rozszczepienie wyrostka zębodołowego, zwiększenie gęstości tkanki kostnej lub polepszenia zatoki szczękowej i dna jamy nosowej.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Na wizytę u chirurga szczękowego potrzebne jest skierowanie. Może być wystawione przez każdego każdego lekarza – nie tylko stomatologa, lecz też lekarza rodzinnego. Jedynie pacjenci po urazach albo w ostrych stanach zapalnych przyjmowani są bez skierowania.

Dodatkowo wizyta u chirurga szczękowo-twarzowego jest dostępna na NFZ w placówkach, które mają podpisane umowy na świadczenia z działu chirurgii szczękowej. Czas oczekiwania zwykle jest zależny od wielkości miasta i ilości pacjentów.

Strona używa cookies
Ok